Tanie mieszkania z przetargów - jak kupić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tanie mieszkania z przetargów - jak kupić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Szukając mieszkania w okazyjnej cenie warto zapoznać się z ofertą przetargów organizowanych m.in. przez spółdzielnie mieszkaniowe czy urzędy miast i gmin. Udział w przetargu mieszkaniowym to bowiem szansa na nabycie lokalu poniżej ceny rynkowej. Na czym polega taki przetarg i gdzie szukać ogłoszeń? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są przetargi mieszkaniowe?

Przetargi mieszkaniowe to specjalne licytacje, których przedmiot stanowi lokal mieszkalny. Ich organizatorem są między innymi spółki Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, czy spółdzielnie mieszkaniowe. Z jakich powodów sprzedają one posiadane przez siebie mieszkania? Otóż, przyczyn tak naprawdę może być wiele, a przykład może stanowić sprzedaż mieszkań będących własnością spółdzielni po śmierci ich dotychczasowych najemców, czy zlicytowanie mieszkań służbowych należących do spółki Skarbu Państwa.

Kto może nabyć mieszkanie w drodze przetargu? Otóż, warto mieć świadomość, że jest to uzależnione od jego rodzaju, ponieważ organizowane są zarówno przetargi ograniczone, jak i nieograniczone. W przypadku tych pierwszych licytacja jest organizowana dla konkretnej grupy osób (np. członków danej spółdzielni mieszkaniowej) bądź konkretne osoby są wyłączone z udziału (np. pracownicy danej spółki wraz z rodzinami). W przetargach nieograniczonych udział może wziąć natomiast każdy, kto spełni wymagania określone przez ich organizatorów.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Obowiązujące przepisy prawa nakazują zamieszczanie ogłoszeń o organizacji przetargów mieszkaniowych nie tylko w siedzibie ich organizatora (w miejscu ogólnodostępnym), ale również ich publikację "w sposób zwyczajowo przyjęty". W praktyce oznacza to z reguły zamieszczenie ogłoszenia w lokalnej prasie lub jej internetowym odpowiedniku. Szukając informacji o przetargach mieszkaniowych warto zajrzeć na stronę Listaprzetargow.pl, ponieważ gromadzone są na niej zawsze aktualne ogłoszenia o tego typu licytacjach z całej Polski. Poza tym można znaleźć tam również ogłoszenia o przetargach, których przedmiotem są działki, lokale użytkowe, czy garaże.

Przetarg mieszkaniowy - formalności związane z udziałem

Chcąc wziąć udział w przetargu na sprzedaż mieszkania należy spełnić wymagania formalne określone przez jego organizatora. Przed przystąpieniem do licytacji warto również przeprowadzić oględziny lokalu, co pozwoli określić jego stan. Należy zwrócić uwagę na to, że mieszkania wystawiane na przetarg często wymagają remontu - stąd też wynika zazwyczaj niższa od rynkowej cena wywoławcza nieruchomości widniejąca w ogłoszeniu (od niej rozpoczyna się licytacja). Po oględzinach pozostaje skompletować niezbędne dokumenty oraz wpłacić wadium, czyli opłatę zabezpieczającą organizatora przetargu. W przypadku wygrania przetargu jest ona zaliczana na poczet ceny zakupu, a pozostali uczestnicy aukcji otrzymują zwrot wadium. Zwycięzcy pozostaje natomiast dopłacić brakującą kwotę zakupu mieszkania oraz umówić się na podpisanie aktu notarialnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc kupić tanio mieszkanie warto wziąć udział w przetargu mieszkaniowym. Transakcje tego typu są bowiem nie tylko bezpieczne, ale pozwalają również nabyć lokal poniżej ceny rynkowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE