reklama

Twoja najważniejsza aplikacja przestanie działać. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Twoja najważniejsza aplikacja przestanie działać. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 działa już rok. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 działa już rok. Osoby, które od samego początku z niej korzystają, muszą pamiętać o bardzo ważnej sprawie. Jeżeli tego nie dopilnują, aplikacja przestanie działać.
reklama

Jeżeli nie dopilnujecie jednej ważnej sprawy, nie będziecie mogli posługiwać się aplikacją, np. w banku, aby udowodnić swoją tożsamość. Dlaczego? Ponieważ została tak skonstruowana, że co roku trzeba odnawiać swój profil. Kłopotliwe? Niekoniecznie. Ta czynność zajmuje dosłownie kilka sekund. 

mObywatel 2.0 ma już rok. O tym trzeba pamiętać, aby nasz profil wciąż był aktywny 

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że 14 lipca 2023 w aplikacji mObywatel 2.0 pojawił się elektroniczny pełnoprawny dokument tożsamości, czyli mDowód. Dzięki temu tradycyjny, plastikowy dowód można zostawiać w domu, a swoją tożsamość w Polsce potwierdzić za pomocą telefonu. Przydaje się to między innymi w banku, urzędzie czy nawet u notariusza. Z aplikacji mogą już korzystać osoby, które ukończyły 13. rok życia. 

Aby odbywało się to bez żadnych zakłóceń, należy pamiętać o odnowieniu profilu mObywatel i ważności certyfikatu mDowodu. – Aktualny certyfikat mDowodu gwarantuje ważność naszego profilu mObywatel, czyli środka identyfikacji elektronicznej. Profil mObywatel zawiera nasze dane, co pozwala instytucjom na potwierdzenie tożsamości. Ważny profil umożliwia nam więc między innymi potwierdzanie i przekazywanie danych podczas skanowania kodu QR – wylicza Ministerstwo Cyfryzacji. 

Musimy jednak wiedzieć, że każdy mDowód posiada certyfikat. To właśnie za jego pomocą szyfrowane są nasze dane osobowe. Dzięki niemu możemu także szybko i łatwo potwierdzać swoje dane w instytucjach i przekazywać je do innych osób w bezpieczny sposób. Uzyskujemy go w momencie, gdy dodamy do aplikacji pierwszy dokument. Jest on ważny przez rok. Możesz mieć tylko jeden ważny certyfikat

– dodaje resort. 

Jak przedłużyć ważność profilu w aplikacji mObywatel – krok po kroku 

Aby odnowić profil oraz wskazany certyfikat, wystarczy wejść w aplikację i  kliknąć przycisk "Uzyskaj nowy". Znajdziemy go na ekranie głównym przy komunikacie o konieczności aktualizacji profilu. Jeżeli na ekranie nie widzimy o informacji o wygasającym profilu, należy przejść do zakładki "Więcej", a następnie wybrać "Wydane certyfikaty". – Jeśli nie widzimy możliwości aktualizacji,  należy sprawdzić w zakładce "Wydane certyfikaty", do kiedy ważny jest nasz aktualny certyfikat. Możliwość aktualizacji pojawi się na 14 dni przed wygaśnięciem obecnego wyjaśnia resort. 

Aplikacja mObywatel jest bardzo popularna. Do tej pory została pobrana przeszło 10 mln razy. Trzeba przyznać, że jest to dość wygodne rozwiązanie, ponieważ zamiast pliku dokumentów wystarczy zabrać z domu telefon (który i tak najczęściej ze sobą bierzemy). 

W aplikacji możemy również zastrzec numer PESEL, a także sprawdzić, ile mamy punktów karnych, czy mamy jakieś mandaty, do kiedy mamy ważną polisę OC na samochód oraz kiedy musimy zrobić badanie techniczne pojazdu. Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play oraz App Store (oczywiście za darmo). 

Musimy jednak wiedzieć, że tradycyjne dokument będzie nam nadal potrzebny, np.  przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama