reklama

Zaraza w powiecie piotrkowskim. Wydano ostrzeżenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Wola Krzysztoporska

Zaraza w powiecie piotrkowskim. Wydano ostrzeżenie - Zdjęcie główne

foto Gmina Wola Krzysztoporska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW powiecie piotrkowskim wystąpiło ognisko choroby zgnilca amerykańskiego u pszczół. Na terenie województwa łódzkiego wyznaczono w związku z tym obszar zapowietrzony. Jest to póki co ostrzeżenie, że istnieje ryzyko wystąpienia choroby w pasiekach zlokalizowanych na tym obszarze.
reklama

W gminie Ręczno, Łęki Szlacheckie i Aleksandrów odnotowano ogniska choroby zgnilca amerykańskiego u pszczół. Wojewoda Łódzki określił obszar zapowietrzony w poszczególnych miejscowościach każdej z powyższych gmin. Czym jest tzw. teren zapowietrzony? To obszar ustanowiony bezpośrednio wokół ogniska choroby, podlegajacy ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom i środkom kontroli, które podejmowane są przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

1. W gminie Ręczno: Młynek Poduchowny, Wielkopole, Paskrzyn, Stobnica, Stobnica Piła, Ręczno, Nowinki-Podole, Łęg Ręczyński, Łęki Królewskie, Kol. Ręczno, Majkowice, Będzyn Zbyłowice, Bąkowa Góra, Dęba;

2. W gminie Łęki Szlacheckie: Olszyny, Dorszyn, Felicja, Piwaki, Lesiopole, Ogrodzona, Ignaców Szlachecki, Łęki Szlacheckie, Huta, Górale, Dobrenice, Dobreniczki, Dąbrowa;

reklama

3. W gminie Aleksandrów: Skotniki;

Czego nie wolno na terenie zapowietrzonym?

  • przemieszczania i obrotu rodzinami pszczelimi, czerwiem, pszczołami, pniami pszczelimi, produktami pszczelimi oraz sprzętem, narzędziami i odzieżą ochronną, które używane są przy utrzymywaniu rodzin pszczelich lub do pozyskania produktów od nich.
  • wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie są utrzymywane pszczoły i wprowadzania do tego gospodarstwa pszczół oraz innych gatunków wrażliwych na zgnilec amerykański pszczół, bez zgody właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii
  • podkarmiania pszczół bądź podawania do przerobienia przez pszczoły w pasiece miodu lub innych produktów wytwarzanych przez pszczoły.
  • organizowania targów. Wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone pszczoły miodne, inne gatunki wrażliwe na zgnilca lub produkty pszczele.
Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się:

reklama

  • posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii;
  • oczyszczanie, odkażanie, deratyzację i dezynsekcję miejsc przebywania zwierząt lub miejsc przechowywania i przetwarzania zwłok zwierzęcych, produktów, środków żywienia zwierząt, a także oczyszczanie i odkażanie środków transportu.
Powyższe nakazy oraz zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców, osoby i podmioty prowadzące pasieki pszczele, wprowadzające do obrotu produkty pszczele z obszaru zapowietrzonego oraz osoby czasowo przebywające na tym obszarze.

Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego dostępne jest tutaj.

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama