Obecnie w Piotrkowie Trybunalskim, powiecie piotrkowskim i sąsiednich powiatach obserwujemy dość silne załamanie pogody. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia.
IMGW ostrzega mieszkańców woj. łódzkiego
Ostrzeżenia przed silnym deszczem i burzami obowiązują obecnie w powiatach: bełchatowskim, brzezińskim, łaskim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim, pajęczańskim, piotrkowskim, radomszczańskim, rawskim, tomaszowskim i zgierskim, a także w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim,Na sobotę, 14 września od godz. 8:00 w regionie prognozowane są silne opady deszczu z burzami.
– Prognozowane są opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 60 mm do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad – informuje IMGW.
Ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami obowiązywać będzie do niedzieli, 15 września do ok. godz. 8:00.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80%.
Czytaj także:
Co robić podczas powodzi?
W związku z rosnącym w Polsce zagrożeniem powodziami i podtopieniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina mieszkańcom, na co należy zwrócić uwagę i jak się zabezpieczyć.
Jak informuje RCB, w czasie zagrożenia absolutnie nie powinniśmy zbliżać się do wezbranych rzek. Zamiast tego należy słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, a także stosować się do poleceń wydawanych przez służby.
Warto również przygotować się do zbliżającego się zagrożenia, w tym celu należy upewnić się, że wszyscy domownicy są bezpieczni i wiedzą co robić w razie powodzi. Powinniśmy ustalić z nimi sposoby kontaktowania się oraz drogi ewakuacji. Członkowie rodzinny powinni również wiedzieć jak odłączyć źródła energii, gazu czy wody. Telefony powinny być cały czas w pełni naładowane, a leki, dowodowy tożsamości czy inne dokumenty i pieniądze umieszczone w bezpiecznym miejscu. Warto pamiętać też o zaopatrzeniu domu w niezbędną ilość żywności i wody, a także latarki, koce i środki higieniczne.
Przed nadejściem zagrożenia warto również pamiętać o zwierzętach, które nie są w stanie same zapewnić sobie bezpieczeństwa.
– Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o pomocy przy załadunku. Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt. Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Należy również pamiętać o zabezpieczeniu substancji niebezpiecznych tj. pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne, zbiorniki z olejem, paliwem. Wszelkie cenne rzeczy powinniśmy natomiast przenieść na górne piętra budynku.
– Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia. Przygotuj się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe – przypomina RCB.
Przed trudnymi warunkami ostrzega policja
Policja przypomina, że Utrudnione warunki pogodowe, takie jak silne ulewy, mogą znacząco wpływać na bezpieczeństwo na drodze.
– Mokra nawierzchnia, ograniczona widoczność oraz zwiększone ryzyko aquaplaningu, to tylko niektóre z wyzwań, które mogą spotkać kierowców w czasie intensywnych opadów deszczu. Aby zminimalizować ryzyko wypadków, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad bezpieczeństwa – mówi asp. sztab. Izabela Gajewska, rzecznik prasowy KMP w Piotrkowie Tryb.
Jednym z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy w trakcie ulewy jest dostosowanie prędkości do warunków pogodowych. Nawierzchnia pokryta wodą znacząco zmniejsza przyczepność opon, co może doprowadzić do poślizgu i utraty kontroli nad pojazdem. Zbyt szybka jazda może także zwiększyć ryzyko aquaplaningu, czyli sytuacji, w której opony tracą kontakt z nawierzchnią i pojazd porusza się po warstwie wody.
– W trakcie deszczu należy zmniejszyć prędkość, w porównaniu do normalnych warunków drogowych. Ustawa o ruchu drogowym nakazuje również dostosowanie prędkości nie tylko do znaków drogowych, ale i do warunków atmosferycznych, a w czasie intensywnych opadów deszczu może to oznaczać konieczność jazdy wolniejszej niż maksymalna dozwolona prędkość. Podczas ulewy droga hamowania znacznie się wydłuża. W czasie deszczu należy zwiększyć również odstęp od poprzedzających pojazdów, co pozwoli na odpowiednią reakcję w sytuacjach awaryjnych – przypomina asp. sztab. Izabela Gajewska.
Podczas intensywnych opadów deszczu także widoczność jest znacząco ograniczona. Kierowcy powinni nie tylko włączyć wycieraczki na najwyższy bieg, ale również upewnić się, że są one w dobrym stanie technicznym. Zużyte pióra wycieraczek mogą pozostawić smugi na szybie, co dodatkowo pogorszy widoczność.
Warto unikać nagłych manewrów, takich jak ostre skręty, nagłe przyspieszenie czy gwałtowne hamowanie. Należy planować manewry z wyprzedzeniem, zwłaszcza na mokrej nawierzchni, gdzie reakcje pojazdu mogą być mniej przewidywalne.
Podczas silnych opadów należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych i skrzyżowań. W trudnych warunkach pogodowych piesi mogą być mniej widoczni, a mokra nawierzchnia zwiększa ryzyko potrącenia.. Zawsze warto zwolnić i bacznie obserwować otoczenie w takich miejscach. Nie jest bowiem konieczna ulewa i słabe warunki widoczności, by doszło do groźnego, nie rzadko tragicznego w skutkach, wypadku.
Jednym z nich był wypadek, z 9września, kiedy kierowca ciężarówki nie zatrzymał się na czerwonym świetle i potrącił na pasach 9-letnią dziewczynkę. Dziecko śmigłowcem Lotniczego Pogotowia ratunkowego zabrano pilnie do łódzkiego szpitala.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.