Przez ostatnie lata coraz to nowy produkt okazywał się tym, który uchodził za symbol drożyzny. Był to cukier, którego ceny rosły nawet o 30 proc. rocznie, a także olej rzepakowy, który notował podobne zwyżki. Obecnie liderem jest masło. Rok do roku zdrożało o ponad 20 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r. w porównaniu z listopadem 2023 roku wzrosły o 4,7 proc. To średnia, bo cen usług poszły w górę o 7,2 proc., a towarów o 3,8 proc. W stosunku do października ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. Natomiast ogólny wskaźnik inflacji jest niższy niż październiku, gdy wyniósł 5 proc.
W listopadzie w porównaniu z październikiem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności, transportu i mieszkań. Obniżyły nieco inflację niższe ceny rekreacji i kultury.
ZOBACZ TAKŻE: Pensje w październiku znów wzrosły. Podwyżki płac ciągle przeganiają inflację
Zawrotna kariera zwykłego masła
Największą karierę w ostatnich miesiącach robi masło. Rok do roku jego cena wzrosła o 20,5 proc. Ale licząc od początku tego roku, czyli przez 11 miesięcy, jego cena poszła w górę tylko o 7 proc. Ta podwyżka, jak wyjaśniają eksperci rynku spożywczego, wynika ze wzrostu cen mleka na globalnych rynkach. A ten z kolei wynika z rosnących kosztów energii i paszy. Ponadto przemysł przetwórczy w 2023 roku zmagał się z nadmiarem na rynku właśnie masła i mleka w proszku. W ubiegłym roku towary te skupowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Interwencyjny skup uruchomiono wówczas by podnieść niskie ceny.Czy masło czeka los, jaki spotkał cukier? Obecnie towar ten jest tańszy niż przed rokiem o ponad jedną trzecią. Jeszcze w ubiegłym roku cukier drożał nieustannie. Obecnie nawet bez dyskontowych promocji jest po prostu tani.
Sytuację dotyczącą wzrostu inflacji poprawiają ceny paliw. Trzymane w ryzach nie powodują podwyżek, które dotknęłyby towarów transportowanych do konsumentów. Zarówno cena oleju, jak i benzyny spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem.
W cenie trzymają się warzywa i owoce. W tym roku jeszcze ani razu nie zanotowano spadku ich cen. Nawet w sezonie zbiorów. Za to stabilnie są o co najmniej kilka procent wyższe niż w roku 2023.
ZOBACZ TAKŻE: Budżety domowe w ubiegłym roku. Więcej zarabialiśmy niż wydawaliśmy. Gdzie te oszczędności?
Porównanie cen z listopada 2024 roku do listopada 2023 roku
- Żywność wzrost o 4,8 proc.
- Mąka spadek o 2,8 proc.
- Makarony i produkty makaronowe wzrost o 3,1 proc.
- Mięso wieprzowe bez zmian 0 proc.
- Mięso drobiowe wzrost o 7,5 proc.
- Ryby i owoce morza wzrost o 1,6 proc.
- Mleko wzrost o 3,8 proc.
- Jaja wzrost o 2,1 proc.
- Olej roślinny spadek o 1,3 proc.
- Masło wzrost o 20,5 proc.
- Warzywa wzrost o 4,2 proc.
- Owoce wzrost o 6,7 proc.
- Cukier spadek o 33,9 proc.
- Napoje alkoholowe wzrost o 2 proc.
- Energia elektryczna wzrost o 21,2 proc.
- Gaz wzrost o 16,8 proc.
- Energia cieplna wzrost o 5,9 proc.
- Opał spadek o 8,1 proc.
- Olej napędowy spadek o 7,6 proc.
- Benzyna spadek o 6 proc.
- Turystyka zorganizowana wzrost o 15,9 proc.
- Higiena osobista wzrost o 2,1 proc.
- Usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne wzrost o 8,2 proc.
- Ubezpieczenia wzrost o 8 proc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.