reklama

Wybory burmistrzów i wójtów w powiecie piotrkowskim: Gdzie wyniki są już pewne, a gdzie będziemy głosować ponownie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybory burmistrzów i wójtów w powiecie piotrkowskim: Gdzie wyniki są już pewne, a gdzie będziemy głosować ponownie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWiemy już, że w Piotrkowie Trybunalskim do wyłonienia prezydenta miasta konieczne jest przeprowadzenie drugiej tury wyborów. Podobna sytuacja dotyczy kilku gmin z terenu powiatu piotrkowskiego. Zobaczcie, jak mieszkańcy głosowali w poszczególnych gminach.
reklama

Znamy już wyniki wyborów samorządowych w gminach z powiatu piotrkowskiego. Ostateczne decyzje nie zapadły w każdej z gmin, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia II tury.

Zmiany na fotelach wójtów i burmistrzów

Mieszkańcy podczas oddawania swoich głosów w niedzielę zadecydowali o kilku istotnych zmianach w swoich gminach.

Ze swoim stanowiskiem pożegnać musi się dotychczasowy burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. Przegrał on w wyborach z Dorotą Jankowską, która do Rady wprowadza większość. Kandydatka zdobyła aż 63,41%, co przekłada się na 4 601 głosów.

Sporo zmiana czeka także gminę Czarnocin. Z urzędem musi rozstać się Roman Miksa, którego zastąpi Mariusz Kozub. Kandydat zdobył 1 105 głosów (53,67%).

reklama

Na stanowisko wójta gminy Łęki Szlacheckie nie startował Piotr Łączny. O funkcję wójta starały się trzy kobiety: Teresa Lasek, Marta Stępień i Elżbieta Żak. Zdecydowaną większością głosów zwyciężyła Grażyna Lasek, która podczas wyborów zdobyła 925 głosów i 54,54% poparcia.

W kilku gminach odbędzie się II tura

Także w poszczególnych gminach powiatu piotrkowskiego nie obejdzie się bez II tury. Mieszkańcy 21 kwietnia będą musieli podjąć ostateczne decyzje i oddając głos, wybrać włodarza na najbliższe pięć lat.

II tura odbędzie się w gminie Moszczenica. Spośród pięciu kandydatów najwięcej głosów zdobyli Dariusz Magacz (1 987 głosów, 35,09%) i Krzysztof Jędrzejczyk (1 729 głosów, 31,24%).

reklama

Bez kolejnego głosowania nie obejdzie się również w gminie Rozprza. O fotel burmistrza powalczy 21 kwietnia Artur Cubała (1 618, 29,67%) i Paweł Kowalczyk (2 724, 49,94%).

Przypomnijmy, że Artur Cubała na stanowisku burmistrza Rozprzy nie jest zbyt długo. Decyzją Donalda Tuska Cubała został osobą pełniącą obowiązki burmistrza na początku stycznia. Zmiana była konieczna po tym, jak urzędujący Janusz Jędrzejczyk został zwolniony z tej funkcji po prawomocnym wyroku sądu.

Mężczyznę oskarżono o to, w listopadzie 2022 roku kierował samochodem pod wpływem alkoholu. Zatrzymała go wówczas policja z Piotrkowa. Ostatecznie zapadł prawomocny wyrok sądu, co dla urzędującego burmistrza jednoznacznie wiązało się z utratą stanowiska. Więcej o tym przeczytasz tutaj: Prawomocny wyrok za jazdę w stanie nietrzeźwości. Burmistrz Rozprzy stracił swoje stanowisko?

reklama

Ponownie głosowanie konieczne jest także w gminie Ręczno. Na stanowisko wójta kandydowali dotychczasowy wójt Piotr Łysoń, Józef Korpas i Łukasz Ślusarczyk. Łysoń zdobył najmniejszą liczbę głosów (417 głosów, 27,43%). Lepszym wynikiem cieszą się natomiast Józef Korpas (615 głosów, 35,82%) oraz Łukasz Ślusarczyk (631 głosów, 36,75%). Tym samym spośród tych dwóch ostatnich kandydatów mieszkańcy wybiorą wkrótce swojego nowego włodarza.

reklama

Gminy, w których władza pozostaje bez zmian

Z niektórych włodarzy mieszkańcy są szczególnie zadowoleni. Dowodzi temu fakt, że w kilku gminach w powiecie piotrkowskim na swoich stanowiskach pozostaną dotychczas rządzący.

Taka sytuacja dotyczy gminy Wolbórz, gdzie na swoje stanowisko zachowa Andrzej Jaros. Zdobył on poparcie 68,25% głosujących (2 627 głosów).

W Woli Krzysztoporskiej nadal rządzić będzie Roman Drozdek 2 880 (54,11%). Przypomnijmy, że w tej gminie doszło do nietypowej sytuacji, ponieważ o fotel wójta ubiegał się wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. Polityk z samorządem związany jest od 2006 roku i przez kilka kadencji był radnym powiatu piotrkowskiego. Wicemarszałkiem Sejmiku Województwa Łódzkiego jest od 2018 roku. Podczas wyborów kandydował z własnego komitetu KWW Wspólna Gmina Mieszkańców. Udało mu się zdobyć 2 442 głosy, tj. 45,89%.

W gminie Grabica swojego biura nie opuści Krzysztof Kuliński. Był on jedyną osobą kandydującą w gminie i zdobył 2 248 głosów (92,13%).

W gminie Gorzkowice Alojzy Włodarczyk wygrał ze swoją kontrkandydatką Janin Bąbel, która zdobyła podczas głosowania poparcie 32,16% głosujących, co daje dokładnie 1274 głosy. Urzędujący dotychczas Włodarczyk zdobył 2 687 głosów (67,84%).

W gminie Aleksandrów także bez zmian. Wybory wygrał Artur Mamrot, który przez kolejne pięć lat będzie pełnił funkcję wójta. Zdobył on 2 741 głosów, co daje aż 71,00% poparcia. Drugim z kandydatów na to stanowisko był Dominik Sipa, który otrzymał 711 głosów i 29,00% poparcia.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama