Od rana w naszym regionie obowiązuje nowe ostrzeżenie, które dotyczy jakości powietrza. 18 lutego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10. Alert dotyczy 5 miast w tym Piotrkowa Trybunalskiego.
reklama
Alert smogowy w Piotrkowie
Wydane ostrzeżenie obejmuje Łódź - rejon skrzyżowania al. Jana Pawła II/al. Włókniarzy/al. Mickiewicza/al. Bandurskiego; Łask - obszar zabudowany miasta - centrum miasta (zachodnia część w granicach administracyjnych); Pabianice – centrum miasta (teren zwartej zabudowy); Piotrków Trybunalski - centrum miasta (teren zwartej zabudowy); Radomsko -obszar zabudowany Radomska - centrum miasta, część środkowo-południowa, środkowo-zachodnia. Szacuje się, że zagrożonych może być około 84 tysiące osób. Alert został wydany 18 lutego o godzinie 8:00 i przewiduje się, że potrwa do końca dnia. Warto wiedzieć, jakie środki ostrożności podjąć, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków smogu.
Dlaczego pojawił się smog?
Jak podaje Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Łodzi, obecna sytuacja wynika z niekorzystnych warunków meteorologicznych, które utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego. Do najbardziej narażonych na niekorzystne działanie smogu należą osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca, a także chorób układu oddechowego. Ponadto w grupie ryzyka są też starsi, kobiety w ciąży, małe dzieci, a także osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową czy ozdrowieńcy.
Jakie objawy mogą wystąpić?
Osoby z chorobami serca mogą doświadczać zwiększonych dolegliwości, takich jak uczucie ciężaru w klatce piersiowej czy brak tchu. U cierpiących na choroby układu oddechowego, takich jak astma, mogą nasilić się objawy ataków oraz pojawić się kaszel i uczucie dyskomfortu. Wysokie stężenie pyłów w powietrzu zwiększa także ryzyko infekcji dróg oddechowych – objawy te mogą wystąpić również u osób na co dzień zdrowych.reklama
Zalecenia dla mieszkańców
Aby zminimalizować skutki narażenia na wysokie stężenie PM10, zaleca się:
- ograniczenie przebywania dzieci na otwartej przestrzeni,
- noszenie maseczek ochronnych podczas pobytu na zewnątrz,
- powstrzymanie się od wietrzenia pomieszczeń,
- zredukowanie aktywności fizycznej na zewnątrz,
- śedzenie bieżących informacji o jakości powietrza na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska.
Krótkoterminowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza
Aby pomóc w ograniczeniu emisji pyłów, mieszkańcy proszeni są o korzystanie z komunikacji zbiorowej oraz wspólne podróże zamiast transportu indywidualnego. Zaleca się także stosowanie paliw najlepiej dostosowanych do domowych palenisk, oszczędzanie energii cieplnej oraz zabezpieczenie materiałów sypkich przed emisją pyłów.reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.