reklama
reklama

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, ale za cenę niedziel handlowych! Czy jeszcze w 2024 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, ale za cenę niedziel handlowych! Czy jeszcze w 2024 roku? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSejm przyjął zmiany, które sprawią, że 24 grudnia stanie się dniem wolnym od pracy. To długo oczekiwana decyzja, która zmienia sytuację pracowników w okresie przedświątecznym. Jednak oprócz tego, zaproponowano także wprowadzenie trzech niedziel handlowych przed Wigilią, co wywołało kontrowersje i sprzeciw niektórych środowisk. Od kiedy wejdą nowe przepisy?
reklama

24 grudnia – wolne od pracy i zmiany w handlu na 2025 rok

Od 2025 roku 24 grudnia stanie się dniem wolnym od pracy. Z kolei, wraz z nowymi regulacjami dotyczącymi niedziel handlowych, nadchodzą także inne zmiany, które będą miały wpływ na działalność sklepów w okresie przedświątecznym.

Wigilia wolna, ale więcej pracy w handlu

Zanim projekt dotyczący ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym trafił do parlamentarzystów, w poprzednich dniach odbyły się obrady komisji gospodarki, rozwoju oraz polityki społecznej, która zajęła się szczegółami nowej regulacji. W trakcie dyskusji zgłoszono poprawki, które zakładały, że zmiany wejdą w życie dopiero od lutego 2025 roku. Ponadto zaproponowano, aby trzy niedziele poprzedzające Wigilię były niedzielami handlowymi. Komisja przyjęła te propozycje.

reklama

Pomimo poparcia tych rozwiązań, odrzucono pomysł zgłoszony przez posła Ryszarda Petru (Polska 2050), aby każda pierwsza niedziela miesiąca była handlowa.

Kontrowersje i opinie różnych stron

Podczas obrad w Sejmie posłanka Paulina Matysiak z koła sejmowego Razem podkreślała, że Polacy od dawna oczekiwali, by Wigilia stała się dniem wolnym od pracy. Przypomniała, że w 2023 roku, kiedy 24 grudnia przypadał na niedzielę, nie odczuliśmy negatywnych skutków tej decyzji na polskiej gospodarce.

Jednak temat trzeciej handlowej niedzieli w grudniu wywołał wiele kontrowersji. Posłanka Matysiak zauważyła, że osoby pracujące w handlu oraz ich rodziny, mogą nie być zadowolone z dodatkowego dnia pracy przed Świętami. Podobne obawy wyrazili przedstawiciele PiS, którzy uznali propozycję za "szkodliwą", wskazując, że trzecia niedziela w grudniu to zbyt duża ingerencja w życie prywatne pracowników.

reklama

Z kolei posłanka Dorota Marek z Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że zmiany w ustawie mogą pomóc rodzinom w lepszym przygotowaniu się do Świąt, a dodatkowa handlowa niedziela da przedsiębiorcom większą elastyczność, umożliwiając klientom spokojniejsze zakupy przed Bożym Narodzeniem.

Sprzeciw ze strony związków zawodowych

Pomysł trzeciej niedzieli handlowej spotkał się także z krytyką ze strony związków zawodowych. Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", zapowiedział zdecydowany opór wobec tej zmiany, zaznaczając, że pracownicy handlu są gotowi bronić swoich praw. Michał Lewandowski z OPZZ Konfederacja Pracy również wyraził swoje niezadowolenie, wskazując, że decyzja o wprowadzeniu trzech niedziel handlowych to zbyt daleko idąca ingerencja w życie rodzin pracowników.

reklama

Zmiany przyjęte przez Sejm

Mimo protestów, Sejm zaakceptował nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Za zmianami głosowało 403 posłów, 10 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. W wyniku tych decyzji, od 2025 roku 24 grudnia stanie się dniem wolnym od pracy, jednak grudniowe niedziele handlowe zostaną rozszerzone o dodatkowy, trzeci dzień handlowy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama