Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, zmiany dotyczą odcinki dróg klasy A, tj. autostrady i S, tj. ekspresowe. Opłata elektroniczna obowiązkowa jest natomiast dla pojazdów ciężkich, czyli tych powyżej masy całkowitej 3,5 tony i autobusów. Opłaty ominą samochody osobowe i motocykle.
Płatne odcinki dróg
W ciągu rozszerzonej sieci płatnych dróg umieszczone zostaną specjalne znaki, które informować będą kierowców o konieczności wniesienia opłaty.Długość nowych odcinków dróg objętych opłatą to ok. 1,6 tys. km. Na chwilę obecną, jeszcze do 1 listopada opłaty pobierane są na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Oznacza to, że po rozszerzeniu strefy płatnych przejazdów w Polsce będziemy mieć ponad 5 tys. km. dróg krajowych, na których obowiązuje elektroniczna opłata.
Do rozszerzenia sieci dróg płatnych zobowiązał się poprzedni rząd. Działanie zostało zaplanowane i zgłoszone jako jedno z tych, które Polska zamierza podjąć w ramach Krajowego Planu Odbudowy – reforma E2.1. Zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.
—Do tego działania zobowiązali się nasi poprzednicy w ramach realizacji kamienia milowego KPO. Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną. Sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
System e-TOLL
Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drodze.System e-TOLL działa w oparciu o nowoczesną technologię nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems - GNSS), która polega na przesyłaniu danych geolokalizacyjnych pojazdu do systemu w celu naliczenia opłaty elektronicznej. Przekazywanie danych jest możliwe dzięki urządzeniu lokalizacyjnemu, w które pojazd musi być wyposażony. Użytkownicy, aby wnieść opłatę za przejazd drogą płatną, wybierają spośród dostępnych narzędzi do wnoszenia opłat, urządzenie dostosowane najbardziej do ich potrzeb:
- urządzenie pokładowe OBU (On Board Unit)
- zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL)
- bezpłatną aplikacje mobilną e-TOOL PL
W przypadku braku opłaty, użytkownik zostanie ukarany mandatem lub otrzyma karę administracyjną.
W momencie kiedy naliczone opłaty za przejazd drogami płatnymi osiągną 99% ustanowionego zabezpieczenia, blokowany jest tryb odroczonej płatności. W takiej sytuacji użytkownicy powinni zweryfikować swoje plany przejazdów i wyliczyć brakującą kwotę zabezpieczenia za pomocą kalkulatora wysokości zabezpieczenia.
Opłata obejmie następujące odcinki:
- autostrada A1 na odcinku węzeł Piotrków Trybunalski Południe - węzeł Pyrzowice;
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.