Sanepid w Piotrkowie Trybunalskim od jakiegoś czasu informuje mieszkańców o zbyt dużej liczbie enterokoków w kąpielisku „Słoneczko”. Jedne z badań laboratoryjnych wykazały także bakterie eschericha coli. To tylko na chwilę skutecznie zniechęciło piotrkowian do szukania ochłodzenia w popularnym kąpielisku.
Piotrkowianie kąpią się w „Słoneczku” mimo zakazu
W środę (5 lipca) piotrkowski sanepid na oficjalnej stronie zamieścił komunikat w sprawie zamkniętych dotychczas piotrkowskich kąpielisk. Ponowne badania laboratoryjne wykazały, że ze względu na utrzymujące się przekroczenie dopuszczalnej normy enterokoków, kąpielisko na jeziorze Bugaj nie nadaje się do kąpieli. Taki stan rzecz utrzymuje się do dziś, jednak piotrkowianom zdaje się skończyła się cierpliwość.Na facebookowej grupie „Piotrków Trybunalski – mieszkańcy” pojawiło się zdjęcie, na którym widać kilkanaście osób zażywających kapieli w „Słoneczku”. Najbardziej rzuca się w oczy duży napis „Zakaz kąpieli”, na który sporo osób postanowiło machnąć ręką.
Pod postem pojawiają się komentarze potępiające takie zachowanie. Czytamy: „Piotrków to stan umysłu”, „Ja bym tam psu nie dał wejść”, „Gratulacje dla rodziców, którzy puścili swoje dzieci do tej wody” i wiele innych.
Jakie są konsekwencje kąpieli w zakażonej wodzie?
O to, z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby nie przestrzegające zakazu kąpieli, w miejscu gdzie wykryto bakterie, zapytaliśmy dyrektor piotrkowskiego sanepidu.
– W kąpielisku „Słoneczko” mamy ponadnormatywną liczbę enterokoków. To bakterie kałowe, które m.in. bytują naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka oraz w glebie. Jeśli prawidłowo działa nasza odporność to nie stanowią zagrożenia, ale problemem pojawia się, gdy jest ich duża liczba i dostaną się do organizmu, chociażby drogą pokarmową. Może tak się stać na przykład, kiedy napijemy się zakażonej wody czy zjemy zakażoną żywność – informuje Elżbieta Dobrzyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim.
Nie trudno o to, gdy np. zdecydujemy się na kąpiel w skażonej wodzie. Jak nieodpowiedzialne zachowanie może wpłynąć na nasze zdrowie?
– Enterokoki mogą wywołać różne choroby. Najmniej poważne to biegunki czy wymioty, ale także znacznie bardziej poważne jak zakażenie pęcherza moczowego, dróg rodnych, zapalenia nerek, a nawet zapalenia płuc czy wsierdzia – wymienia Elżbieta Dobrzyńska.
Są to więc dość groźne bakterie i jak uczula , żeby uniknąć zakażenia nie powinniśmy wchodzić do zakażonej wody.
Mandat za kąpiel tam, gdzie jest jej zakaz?
Do wody wchodzimy wówczas na własną odpowiedzialność. Od nas zależy czy narazimy się na wyżej wspomniane komplikacje zdrowotne.
Dziś tj. 10 lipca w ramach kontroli wewnętrznej z kąpieliska „Słoneczko” ma zostać pobrana kolejna próbka wody do badań laboratoryjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.