Strażacy z OSP w Przygłowie przystąpili do ogólnopolskiej akcji „OSP na straży środowiska”, która pozwoli mieszkańcom pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a strażaków przybliży do realizacji ważnego zadania, jakim jest budowa pralnicy.
Zbiórka elektrośmieci na placu OSP Przygłów
Wkrótce strażacy z OSP Przygłów zbierać będą niepotrzebne sprzęty RTV i AGD – te małe, jak i duże (pralki, lodówki, komputery, żelazka, ładowarki, zmywarki, drukarki, czajniki elektryczne czy zabawki elektroniczne).
– Odpady te trafią do recyklingu, a my otrzymamy środki finansowe. To nie tylko okazja do wsparcia budowy pralnicy dla naszych strażaków, ale także szansa na poprawę stanu naszego środowiska – sprzęt trafi do jednego z profesjonalnych zakładów przetwarzania – mówią strażacy.
Pierwsza zbiórka odbędzie się w sobotę, 24 lutego na placu OSP Przygłów przy ul. Sulejowskiej 33 w godz. od 9:00 do 15:00.
Zbiórka elektrośmieci to transakcja w obie strony
Zbiórka elektrośmieci pozwoli mieszkańcom na pozbycie się niepotrzebnych odpadów, a strażaków przybliży do budowy profesjonalnej pralnicy ubrań. Akcjazbiórki odpadów przeprowadzona zostanie wspólnie z Oddziałem Wojewódzkim ZOSP RP woj. łódzkiego.
Dlaczego pralnica jest tak potrzebna strażakom?
Profesjonalna pralnica dla strażaków w dużym stopniu przyczynia się do skutecznej profilaktyki nowotworowej. Profilaktyka raka w straży pożarnej to ważny temat, ponieważ strażacy są narażeni na wiele czynników rakotwórczych podczas wykonywania swojego zawodu (dotyczy to również strażaków OSP).
– W związku z ciągłym przedstawianiem, nagłaśnianiem oraz rozumieniem ogromnego problemu i zagrożenia od 5 lat intensywnie staramy się o budowę gminnej pralnicy dla strażaków OSP gm. Sulejów. Niestety ze względu na ogromne koszty (ok. 130 tys zł) nie jesteśmy w stanie wybudować takiej pralnicy z własnych środków – jednostki OSP nie posiadają żadnego stałego budżetu – tłumaczą ochotnicy.
Na co dzień strażacy starają się minimalizować zagrożenie w możliwie najlepszy sposób, stosując rękawice nitrylowe pd rękawicami, używając ściereczek dekontaminacyjnych, a przy pożarach zakładając aparaty ochronne dróg oddechowych lub maseczki FFP3.
– Po akcji czyścimy sprzęt, ubrania ochronne i samochody możliwie jeszcze na miejscu prowadzenia działań. W garażach i samochodach po akcji ratowniczo – gaśniczej przeprowadzamy ozonowanie – wyjaśniali druhowie już w 2021 roku.
O budowę pralnicy strażacy starali się od dawna
Jak mówią mundurowi, prośbę o wsparcie finansowe na budowę pralnicy gminnej strażacy składali co najmniej do kilkunastu instytucji. Prosiliśmy również o zabezpieczenie takich funduszy w budżecie Gminy Sulejów. Niestety tkwimy w martwym punkcie, a problem narasta.
– Biorąc pod uwagę bezskuteczną walkę i odbijanie się od pokoju do pokoju i brak zrozumienia oraz chęci wsparcia przez samorządowców tak ważnego zadania postanowiliśmy zrobić mały krok w celu zbiórki pieniędzy na wybudowanie tej pralnicy, która będzie ważnym elementem dbania o zdrowie naszych ratowników - dodają.
To nie pierwsza taka zbiórka w regionie. W akcji pn. „OSP na straży środowiska” w ubiegłym roku brali udział starżacy z OSP w Wolborzu. Dzięki projektowi za każdą tonę elektrośmieci, którą mieszkańcy oddali do jednostek OSP w gminie Wolbórz, druhowie otrzymali dodatkowe środki finansowe. W sumie udało się zebrać ponad 21 ton zużytego i niepotrzebnego sprzętu. Do akcji dołączyć mogli m.in. przedsiębiorcy, żłobki, przedszkola, szkoły, urzędy gminy i miasta i inne jednostki. Dzięki ich zaangażowaniu można mówić o sukcesie całego projektu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.