reklama

Sowite odprawy oraz urlopy dla górników i energetyków z PGE. "Podpisanie umowy to pierwszy krok"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum PGE GiEK

Sowite odprawy oraz urlopy dla górników i energetyków z PGE. "Podpisanie umowy to pierwszy krok" - Zdjęcie główne

Z urlopów i odpraw będzie mogło również skorzystać wielu pracowników PGE, w tym Kopalni Bełchatów. | foto Archiwum PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMinisterstwo Aktywów Państwowych podpisało umowę w sprawie osłon socjalnych dla sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Uprawnieni do takich świadczeń będą również pracownicy PGE m.in. kopalni i elektrowni Bełchatów, a także spółek zależnych PGE.
reklama

Zapadła kolejna decyzja w sprawie osłon socjalnych dla energetyków i górników kopalni węgla brunatnego. Resort przekazał, że wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki podpisał umowę o współpracy z prezesem spółki Zarządca Rozliczeń. Jak poinformowano, dotyczy ona realizacji zapisów ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży górnictwa węgla brunatnego.

- Podpisanie tej umowy stanowi pierwszy krok w realizacji zadań wynikających z ustawy, która wciela w życie postanowienia umowy społecznej – powiedział wiceminister Kropiwnicki.

Przypomnijmy, że ustawa, z której skorzysta również wielu pracowników PGE, w tym załoga elektrowni i kopalni Bełchatów oraz spółek zależnych PGE, ma pomóc złagodzić negatywne skutki społeczno-gospodarcze transformacji energetycznej w naszym kraju. Od 10 maja zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych w sprawie wykazu stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i górniczego. Wiadomo już, kto będzie mógł starać się o takie świadczenie.

reklama

Wcześniej, bo na początku lutego Komisja Europejska zatwierdziła rządowy program pomocy o wartości 300 mln euro, który ma złagodzić koszty społeczne związane z odejściem od energetyki węglowej.

reklama

Z urlopów będą mogli korzystać pracownicy, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata. Świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że pozwoli nabyć prawo do emerytury. W tym czasie korzystający z niego będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzyma 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a następnie przejdzie na emeryturę. Skorzystanie z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego będzie dobrowolne.

Natomiast dla pracowników, którzy będą mieć co najmniej 5-letni staż pracy, ale do nabycia praw emerytalnych będzie brakowało im więcej niż 4 lata, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia.

reklama

Ministerstwo szacuje, że maksymalna liczba pracowników objętych ustawą z obu sektorów wyniesie ok. 23 tys. osób.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama