Już po raz 27. „Perspektywy” przygotowały ranking liceów i techników w kraju. Wśród wymienionych szkół znalazło się kilka z Piotrkowa Trybunalskiego, a także z powiatu. Zestawienie to ma być pomocą dla rodziców i ósmoklasistów, przed którymi stoi wybór dalszej ścieżki kształcenia.
Ranking wojewódzki
Zestawienie Perspektyw ukazuje zarówno najlepsze licea, jak i technika w kraju. Ponadto można znaleźć podział wojewódzki. W Łódzkiem w rankingu znalazło się 78. techników, a pierwsze miejsce już po raz kolejny zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Na 23. pozycji zaś zobaczymy Zespół Szkół CKZ w Bujnach. 37. miejsce zajęło ZSCKU im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Wolborzu, a na 67. miejscu znalazł się Zespół Szkół CKU im. Juliusza Poniatowskiego w Czarnocinie. Warto zaznaczyć, że szkoła w Bujnach uplasowała się na 366. pozycji w rankingu ogólnokrajowym najlepszych techników. W zestawieniu znalazło się 500 placówek. O piotrkowskich szkołach zaś pisaliśmy w artykule: Ranking Perspektyw 2025. Która szkoła w Piotrkowie najgorsza, a która najlepsza?
Jak powstaje ranking Perspektywy?
Twórcy podczas przygotowania rankingu biorą pod uwagę kilka kryteriów. Początkowo z ponad 2187 liceów i 1743 techników wybrano te, w których w 2024 roku minimum 12 uczniów zdawało egzamin maturalny. Szkoły, aby dostać się do rankingu, musiały również wykazać się średnim wynikiem z egzaminów z języka polskiego i matematyki nie niższym niż 0,75 średniej krajowej.
- W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium – informuje miesięcznik Perspektywy.
Głównymi kryteriami, od których zależało miejsce danej szkoły w przypadku liceów były: sukcesy w olimpiadach (25 proc. finalnej oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz rezultaty z matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).
W przypadku techników rozkład kryteriów wyglądał nieco inaczej, ponieważ brany pod uwagę był również wynik z egzaminu zawodowego, który przekładał się na 30 proc. finalnego wyniku szkoły. Oprócz tego sukcesy w olimpiadach dawały 20 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych 20 proc. i matura z przedmiotów dodatkowych 30 proc.
Należy jednak podkreślić, że wyniki w nauce nie powinny być jedynym kryterium, którym kierują się uczniowie i rodzice podczas wyboru szkoły. Również ważna jest bowiem atmosfera w szkole i podejście do uczniów, których w rankingu nie da się uwzględnić. Dlatego przyszli uczniowie szkół średnich i ich rodzice zestawienie powinni traktować jako dodatkową, pomocną sugestię, a nie wyznacznik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.