reklama

Ranking Perspektyw 2025. Która szkoła w Piotrkowie najgorsza, a która najlepsza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: piotrkow.pl

Ranking Perspektyw 2025. Która szkoła w Piotrkowie najgorsza, a która najlepsza? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto piotrkow.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPoznaliśmy najnowszy ranking szkół średnich w kraju. Jak co roku zestawienie przygotował miesięcznik „Perspektywy”. Sprawdzamy, jak uplasowały się piotrkowskie placówki oświatowe.
reklama

Już po raz 27. „Perspektywy” przygotowały ranking liceów i techników w kraju. Wśród wymienionych szkół znalazły się też te z Piotrkowa Trybunalskiego. Zestawienie to ma być pomocą dla rodziców i ósmoklasistów, przed którymi stoi wybór dalszej ścieżki kształcenia.

Najlepsze licea w Piotrkowie

Na miejscu pierwszym w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2025 znajduje się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwszą piotrkowską placówkę zobaczymy dopiero na 169. miejscu i jest to I LO im. Bolesława Chrobrego. Jest to spadek w tym rankingu, ponieważ w ubiegłym roku piotrkowski „Chrobry” znalazł się na 126. miejscu. Koleją szkołę z Piotrkowa zobaczymy na 274. pozycji w zestawieniu „Perspektyw”. Jest to III LO im. Juliusza Słowackiego i w tym przypadku także szkoła zajęła niższe miejsce niż w roku poprzednim. Wówczas była to 242 pozycja. Ostatnie z piotrkowskich liceów, które znalazło się w rankingu to II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Szkoła zajęła 687. miejsce w tabeli, poprawiając swój ubiegłoroczny wynik, kiedy to plasowała się na 804. pozycji. Warto zaznaczyć, że w rankingu znalazło się 998 liceów.

reklama

Najlepsze technika w Piotrkowie

W rankingu techników 2025 wzięło udział 500 placówek. Wśród nich znajdziemy także szkołę z Piotrkowa Trybunalskiego. Na miejscu 278. uplasowało się Technikum Ekonomiczno-Handlowe, czyli ZSP 5. Jest to jednak gorszy wynik w porównaniu z 2024 rokiem. Wtedy szkoła znajdowała się na 232. miejscu. Co ciekawe, najlepszym technikum w zestawieniu jest Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Szkoła powtórzyła sukces z zeszłego roku, kiedy także uplasowała się na 1 miejscu w rankingu.

Najlepsze w Łódzkiem

W rankingu można zobaczyć także zestawienie najlepszych techników na terenie województwa łódzkiego. Pod uwagę wzięto 78 placówek, a 6 z nich to piotrkowskie szkoły. Na miejscu 17. w Łódzkiem znalazło się wspomniane już ZSP 5. Na miejscu 48. widnieje Technikum Menedżersko-Usługowe, czyli ZSP nr 6. Na pozycji 54. znalazło się Technikum Mechaniczno-Elektryczne, czyli ZSP nr 1. Ponadto na miejscu 60. uplasowało się Technikum Kształtowania Środowiska (ZSPiPO-W nr 3), a na 73. Technikum TEB Edukacja. Ostatnie piotrkowskie technikum, które wzięło udział w rankingu to Technikum Budowy Maszyn im. Powstańców Śląskich i zobaczymy je na 77. pozycji. Na pierwszym miejscu w województwie znalazło się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

reklama

Jak powstaje ranking Perspektywy?

Twórcy podczas przygotowania rankingu biorą pod uwagę kilka kryteriów. Początkowo z ponad 2187 liceów i 1743 techników wybrano te, w których w 2024 roku minimum 12 uczniów zdawało egzamin maturalny. Szkoły, aby dostać się do rankingu musiały również wykazać się średnim wynikiem z egzaminów z języka polskiego i matematyki nie niższym niż 0,75 średniej krajowej.

- W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium – informuje miesięcznik Perspektywy.
Głównymi kryteriami, od których zależało miejsce danej szkoły w przypadku liceów były: sukcesy w olimpiadach (25 proc. finalnej oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz rezultaty z matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).

reklama

W przypadku techników rozkład kryteriów wyglądał nieco inaczej, ponieważ brany pod uwagę był również wynik z egzaminu zawodowego, który przekładał się na 30 proc. finalnego wyniku szkoły. Oprócz tego sukcesy w olimpiadach dawały 20 proc., matura z przedmiotów obowiązkowych 20 proc. i matura z przedmiotów dodatkowych 30 proc.

Należy jednak podkreślić, że wyniki w nauce nie powinny być jedynym kryterium, którym kierują się uczniowie i rodzice podczas wyboru szkoły. Również ważna jest bowiem atmosfera w szkole i podejście do uczniów, których w rankingu nie da się uwzględnić. Dlatego przyszli uczniowie szkół średnich i ich rodzice zestawienie powinni traktować jako dodatkową, pomocną sugestię, a nie wyznacznik.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama