reklama

Radni PiS chcieli więcej pieniędzy na piotrkowskie kościoły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radni PiS chcieli więcej pieniędzy na piotrkowskie kościoły - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas obrad rady miasta wywiązała się dyskusja na temat środków, jakie miasto przeznacza na kościoły. Radni PiS zarzucili, że jest tych pieniędzy za mało.
reklama

Rada miasta zebrała się 27 marca na przedostatniej sesji w tej kadencji samorządu. Radni dyskutowali na temat piotrkowskich kościołów. Seria uchwał dotyczyła Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który był realizowany w ubiegłym roku. Program pozwoli odnowić piotrkowskie kościoły przy 2% udziale własnym. 98% środków pochodzi z funduszy zewnętrznych, rządowych.

Więcej pieniędzy na kościoły

Temat dotacji dla kościołów rozpoczęło głosowanie w sprawie prac restauratorsko-konserwatorskich Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej. Radni reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość nie kryli, że ich zdaniem miasto powinno przeznaczać więcej środków na kościoły.

- Należałoby się zastanowić czy zamiast tych 2% dokładanych do tych kwot rządowych, zacząć dokładać się poważnie. […] Na poważne zadania, gdzie są to najcenniejsze zabytki miasta, powinny się znaleźć konkretne pieniądze ze strony właśnie miasta. A ich de facto nie ma, to są pieniądze rządowe – mówił radny rady miasta, Piotr Gajda.

W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na kościoły 200 tysięcy złotych. Więcej pisaliśmy w artykule: Pieniądze miasta pójdą na remonty kościołów. O jakiej kwocie mowa?

- Od wielu lat wspieramy kościoły i kwota, którą gmina przeznacza na ratowanie zabytków w kościele jest w budżecie miasta. Państwo albo się wstrzymujecie albo głosujecie przeciwko budżetowi miasta - mówił Adam Karzewnik, wizeprezydent miasta.

W 2023 roku odbył się drugi nabór do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Piotrkowskie zabytki zakwalifikowały się do tego programu. Budżet miasta zaś został przyjęty przez miejskich radnych 20 grudnia 2023 r.  

- Rokrocznie prezydent miasta przeznacza spore kwoty na dofinansowania zabytkowych obiektów sakralnych od kilkunastu lat. Ten rządowy program akurat pojawił się w zeszłym roku dość nagle. Stanęliśmy na wysokości zadania i nasze wnioski zyskały aprobatę. Natomiast rokrocznie prezydent miasta z tytułu ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie przeznaczał kwoty, na ile budżet oczywiście pozwalał i w tym roku również tak będzie. To były kwoty powiedzmy pomiędzy 200-250 tys. zł rokrocznie - informował Janusz Korczak-Ziołkowski, kierownik Referatu Architektury i Budownictwa. 

Prace konserwatorskie przy kościołach 

Za przyjęciem projektu uchwały w sprawie prac restauratorsko-konserwatorskich Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej było 22 radnych. Kolejne głosowanie dotyczyło prac konserwatorskich w Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Jacka i Doroty. W tym przypadku ponownie przy 22 głosach za uchwała została przyjęta. Rajcy decydowali także o przyznaniu dotacji na konserwację techniczną i estetyczną ołtarza głównego w Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Nawiedzenia N.M.P. oraz prace konserwatorskie w Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jakuba Apostoła „FARA”. W obu przypadkach uchwałę podjęto.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama