„Sto lat” zdecydowanie jest najpopularniejszą przyśpiewką, która towarzyszy nam na wielu etapach życia. Najczęściej jednak te proste życzenia słyszmy, gdy świętujemy urodziny i większość jubilatów chciałaby dożyć właśnie tych przysłowiowych stu lat. Okazuje się, że płynie z tego również dość wyjątkowy profit.
Zmiany w świadczeniu ZUS
Osoby, które przekroczą setny rok życia, a zarazem już prawdopodobnie nie usłyszą więcej od swoich bliskich „sto lat”, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie wynoszące co miesiąc kilka tysięcy złotych. Chodzi o specjalną premię za wiek, która wypłacana jest przez ZUS od 1972 roku.
- Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane było w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. W rezultacie osoby, które ukończyły w różnym czasie 100 lat, pobierają świadczenie w różnej wysokości. Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostawała niezmienna i była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Aktualnie w świadczeniu zaszły jednak zmiany i jest ono wypłacane na innych zasadach.
- Zmiany wprowadziła ustawa z 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat. Zastąpiła ona funkcjonujący do końca 2024 roku pozaustawowy mechanizm przyznawania świadczenia honorowego jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku – wyjaśnia Kiełczyńska.
Ile wynosi świadczenie dla stulatków?
Od 1 stycznia tego roku świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł miesięcznie i będzie co roku waloryzowane w marcu. Oznacza to, że osoby, które do tej pory pobierały niższą kwotę, otrzymały podwyżkę. Było to blisko 2,5 tys. osób (wg danych na koniec listopada 2024 r.), w tym 145 z województwa łódzkiego.
Kto może dostać dodatkowe świadczenie?
Zgodnie z aktualnymi ustaleniami świadczenie honorowe mogą otrzymać osoby, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i mają prawo do emerytury lub renty. Takie osoby nie muszą składać wniosku o przyznanie świadczenia, ponieważ urząd zrobi to automatycznie.O pieniądze mogą starać się również osoby, które nie mają prawa do emerytury czy renty, ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały ośrodek interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat. Wówczas muszą jednak złożyć specjalny wiosek.
Ilu stulatków jest w województwie łódzkim?
Świadczenie łącznie pobiera ponad 3,5 tys. osób w całym kraju. W województwie łódzkim jest to natomiast 206 osób w tym 174 kobiety i 32 mężczyzn. Co wskazuje, że w naszym regionie zdecydowanie to panie są bardziej długowieczne.
- Najstarszą osobą w województwie pobierającą świadczenie jest kobieta, która ma obecnie 113 lat, najstarszą beneficjentką świadczenia honorowego w Polsce jest mieszkanka województwa podlaskiego, która na 114 lat. Najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie honorowe z ZUS w województwie łódzkim urodził się w 1919 r. i ma obecnie rocznikowo 106 lat - informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Należy również wspomnieć, że liczba stulatków pobierających dodatkowe pieniądze zmieniła się w porównaniu z listopadem zeszłego roku, kiedy to w naszym województwie ZUS zanotował 234 osoby.
Stulatkowie w naszym regionie
Sprawdziliśmy również, jak sprawa wygląda w naszym regionie. Niestety ZUS nie dysponuje danymi z podziałem na miasta czy powiaty, a jedynie na całe oddziały. W naszym przypadku jest to ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, który swoim zasięgiem obejmuje również Opoczno, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Skierniewice i Rawę Mazowiecką.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.