reklama

Przestali ci śpiewać „sto lat”? Dostaniesz od państwa dużą sumę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe/Archiwum

Przestali ci śpiewać „sto lat”? Dostaniesz od państwa dużą sumę - Zdjęcie główne

foto Poglądowe/Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkańcy naszego kraju mogą liczyć na wiele dodatkowych świadczeń. Wśród nich jest jedno dość wyjątkowe. Okazuje się bowiem, że osoby, które już nie usłyszą „sto lat”, mogą co miesiąc otrzymać nawet kilka tysięcy złotych od państwa. Wyjaśniamy, jaki jest warunek.
reklama

„Sto lat” zdecydowanie jest najpopularniejszą przyśpiewką, która towarzyszy nam na wielu etapach życia. Najczęściej jednak te proste życzenia słyszmy, gdy świętujemy urodziny i większość jubilatów chciałaby dożyć właśnie tych przysłowiowych stu lat. Okazuje się, że płynie z tego również dość wyjątkowy profit.

Zmiany w świadczeniu ZUS

Osoby, które przekroczą setny rok życia, a zarazem już prawdopodobnie nie usłyszą więcej od swoich bliskich „sto lat”, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie wynoszące co miesiąc kilka tysięcy złotych. Chodzi o specjalną premię za wiek, która wypłacana jest przez ZUS od 1972 roku.

- Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane było w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. W rezultacie osoby, które ukończyły w różnym czasie 100 lat, pobierają świadczenie w różnej wysokości. Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostawała niezmienna i była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

reklama

Aktualnie w świadczeniu zaszły jednak zmiany i jest ono wypłacane na innych zasadach.

- Zmiany wprowadziła ustawa z 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat. Zastąpiła ona funkcjonujący do końca 2024 roku pozaustawowy mechanizm przyznawania świadczenia honorowego jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku – wyjaśnia Kiełczyńska.

Ile wynosi świadczenie dla stulatków?

Od 1 stycznia tego roku świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł miesięcznie i będzie co roku waloryzowane w marcu. Oznacza to, że osoby, które do tej pory pobierały niższą kwotę, otrzymały podwyżkę. Było to blisko 2,5 tys. osób (wg danych na koniec listopada 2024 r.), w tym 145 z województwa łódzkiego.

reklama

Kto może dostać dodatkowe świadczenie?

Zgodnie z aktualnymi ustaleniami świadczenie honorowe mogą otrzymać osoby, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i mają prawo do emerytury lub renty. Takie osoby nie muszą składać wniosku o przyznanie świadczenia, ponieważ urząd zrobi to automatycznie.

O pieniądze mogą starać się również osoby, które nie mają prawa do emerytury czy renty, ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały ośrodek interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat. Wówczas muszą jednak złożyć specjalny wiosek.

Ilu stulatków jest w województwie łódzkim?

Świadczenie łącznie pobiera ponad 3,5 tys. osób w całym kraju. W województwie łódzkim jest to natomiast 206 osób w tym 174 kobiety i 32 mężczyzn. Co wskazuje, że w naszym regionie zdecydowanie to panie są bardziej długowieczne.

reklama

- Najstarszą osobą w województwie pobierającą świadczenie jest kobieta, która ma obecnie 113 lat, najstarszą beneficjentką świadczenia honorowego w Polsce jest mieszkanka województwa podlaskiego, która na 114 lat. Najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie honorowe z ZUS w województwie łódzkim urodził się w 1919 r. i ma obecnie rocznikowo 106 lat - informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Należy również wspomnieć, że liczba stulatków pobierających dodatkowe pieniądze zmieniła się w porównaniu z listopadem zeszłego roku, kiedy to w naszym województwie ZUS zanotował 234 osoby.

Stulatkowie w naszym regionie

Sprawdziliśmy również, jak sprawa wygląda w naszym regionie. Niestety ZUS nie dysponuje danymi z podziałem na miasta czy powiaty, a jedynie na całe oddziały. W naszym przypadku jest to ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, który swoim zasięgiem obejmuje również Opoczno, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Skierniewice i Rawę Mazowiecką.
Zgodnie z danymi na 18 listopada 2024 roku Tomaszowski ZUS świadczenie honorowe wypłacał 33 osobom. Również w tym przypadku zdecydowanie więcej było pań niż mężczyzn. Wśród stulatków w naszym regionie były wówczas 33 kobiety i jedynie 3 mężczyzn. Najstarsza pani ukończyła 107 lat i 8 miesięcy, a pan 104 lata i 3 miesiące.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama