Szlachetna paczka to ogólnopolski projekt, który każdego roku swoją kulminacje ma w grudniu. Wówczas paczki, które są istotą tego projektu rozwożone są do rodzin, które wybrane zostały przez wolontariuszy jako te wymagające wsparcia. Wszystko zaczyna się jednak dużo wcześniej – od wybrania wolontraiuszy, który w projekt Szlachetnej Paczki postanowią się zaangażować.
– Zgłosić może się prawie każdy, ale najlepiej byłoby gdyby były to osoby dorosłe. Osoby pomiędzy 16-18 rokiem życia mogą pełnić rolę tzw. wolontariusza towarzyszącego. Nie wymagamy żadnego wykształcenia. Ważne są chęci, zaangażowanie i trochę wolnego czasu – wyjaśnia Marta Kępska, liderka Szlachetnej Paczki w Piotrkowie Trybunalskim.
Na czym polega praca wolontariuszy?
Wolontariusze najpierw odwiedzają rodziny, zgłoszone przez różne instytucje pomocowe. Poznają ich problemy, historie dzięki czemu są w stanie na własne oczy zobaczyć czy i w jaki sposób można danym osobom pomóc.
Mając wiedzę o rodzinie i jej sytuacji wolontariusz daje podpowiedzi do listy potrzeb, wspiera także w rozwiązaniu wyzwań związanych z organizacją i pakowaniem paczki darczyńców.
Do jego obowiązków na późniejszym etapie należy także koordynacja dostarczania paczek do potrzebujących w czasie grudniowego Weekendu Cudów.
Kto może zostać podopiecznym Szlachetnej Paczki?
– Zależy nam, by docierać do rodzin, które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji. Do takich, w których w zeszłym roku zdarzyło się jakieś nieszczęście, jak ciężka choroba jednego z członków rodziny, co spowodowało obniżenie dochodów rodziny, pożar lub inne sytuacje losowe, które pogorszyły jakość życia domowników - mówi Marta Kępska.
Warto pamiętać, że pomoc Szlachetnej Paczki nie jest pomocą finansową, lecz rzeczową.
– Chcemy dawać ludziom impuls do działania.Gdy na przykład jest samotna mama z dziećmi, która nie ma pralki, a otrzyma ją w paczce staramy się ją ukierunkować np. na zrobienie prawa jazdy, dzięki czemu będzie mogla podjąć pracę. My dajemy ludziom wędkę, a nie przysłowiową rybę. Zależy nam na tym, by stawali na własne nogi, probowali szukać rozwiązań, sposobów na zarobek – tłumaczy Marta Kępska.
Szlachetna Paczka każdego roku pomaga tysiącom rodzin
W 2022 roku dzięki zaangażowaniu ludzi udało się pomóc ponad 15 tysiącom rodzin w całej Polsce. Łączna wartość pomocy przekazanej w paczkach wyniosła blisko 60 milionów złotych. W samym Piotrkowie Trybunalskim w ubiegłym roku zgłosiło się do akcji 21 wolontariuszy, co pozwoliło odwiedzić około 80 rodzin. Paczki w trakcie Weekendu Cudów trafiły do 39 rodzin. Jak podkreśla Marta Kępka, średnia wartość paczki rok temu wynosiła 4 tys. zł. Zdarzały się także takie, przekraczające 10 tys. zł.
Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?
Należy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wypełnić formularz. Wybieramy województwo z jakiego pochodzimy oraz rejon, do którego chcemy dołączyć. W przypadku Piotrkowa do wyboru są dwa – powiat piotrkowski południe i powiat piotrkowski północ. Następnie pozostaje nam czekać na kontakt ze strony rekrutera, który przeprowadzi z nami rozmowę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.