reklama

Plaga pijanych kierowców w powiecie piotrkowskim. "Na podwójnym gazie" złapano także policjanta i prokuratora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Plaga pijanych kierowców w powiecie piotrkowskim. "Na podwójnym gazie" złapano także policjanta i prokuratora - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnim czasie na terenie Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego dochodzi do licznych wypadków i kolizji. Postanowiliśmy sprawdzić, za ile z nich odpowiedzialni sią pijani kierowcy. Policyjne dane przerażają – liczba nieodpowiedzialnych kierowców jest zatrważająca. Prawo łamią także Ci, którzy powinni dawać przykład. Za jazdę "na podwójnym gazie" złapani zostali w ostatnim czasie na terenie powiatu zastępca komendanta policji oraz prokurator...
reklama

W ciągu ostatnich trzech miesięcy doszło do 24 kolizji i 5 wypadków. Wszystkie z udziałem nietrzeźwych kierowców. W listopadzie i grudniu 2023 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim odnotowali dwa wypadki drogowe i 15 kolizji. Jedna osoba została ranna w wyniku tych zdarzeń, a jedna poniosła śmierć. Jak informuje asp. sztab. Izabela Gajewska, w styczniu 2024 roku, odnotowano 3 wypadki drogowe i 9 kolizji. W wyniku tych zdarzeń obrażenia poniosły dwie, a jedna zmarła w tragicznych okolicznościach.

Wydawałoby się, że niemal każdy wie, jakie zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu stanowi pijany kierowca na drodze. Zdarzenie z udziałem nietrzeźwego zakończone niegroźną kolizją to najbardziej optymistyczny można by powiedzieć scenariusz. Niestety, często dochodzi do tragedii, w wyniku której życie tracą niewinni ludzie. Do jednej z najtragiczniejszych śmierci z udziałem pijanego kierowcy doszło niedawno w Rozprzy, w powiecie piotrkowskim.

reklama

Tragiczna śmierć 19-latki wstrząsnęła Piotrkowem i okolicą

Niedziela, 14 stycznia na zawsze zapadnie w pamięci bliskim Wiktorii, która tego dnia stała się niewinną ofiarą pijanego kierowcy. Nieodpowiedzialny mężczyzna nie zważając na skutki, do jakich może doprowadzić wsiadł za kółko pod wpływem alkoholu. Jak się później okazało, badania krwi wykazały, że miał on ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Do wypadku doszło w Rozprzy, w powiecie piotrkowskim po tym, jak pijany kierowca samochodu marki VW Passat uderzył w tył samochodu Renault Megane, którym jechała 19-letnia Wiktoria. Na skutek uderzenia jej pojazd zjechał na lewą stronę drogi, do rowu, a następnie dachował i uderzył w drzewo.

– Kierujący mężczyzna był pod wpływem alkoholu – badanie wykazało 1.06 mg /l alkoholu w wydychanym powietrzu – informowała wówczas Magdalena Czołnowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

reklama

Poszkodowana kobieta została przewieziona do szpitala i od tego dnia w stanie krytycznym przebywała na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. O jej powrót do zdrowia walczyli lekarze i pielęgniarki, ale także koledzy, którzy licznie odpowiedzieli na apel Piotrkowskiej Akademii, do której uczęszczała Wiktoria.

Uczelnia prosiła na swoim Facebooku, by każdy kto może oddawał krew dla studentki. Akcja spotkała się z bardzo dużym odzewem.  Informacje o zbiórce udostępniło ponad tysiąc osób, równie duże wsparcie okazali ci, którzy udali się do wskazanego punktu, by oddać krew.

– Kolejka ciągnęła się aż do drzwi wejściowych do budynku. Wiele osób (w tym ja) przyszło pierwszy raz oddać krew właśnie dla Wiktorii, także odzew był niesamowity – pisał pan Adam pod postem piotrkowskiej uczelni.

reklama

Niestety, po 9 dniach intensywnych działań i ogromnej nadziei, 19-latka zmarła. 27 stycznia 2024 roku odbył się jej pogrzeb, w którym uczestniczyły tłumy ludzi. Pożegnać tragicznie zmarłą dziewczynę chcieli nie tylko jej najbliżsi, ale także mieszkańcy Rozprzy i okolicy, którymi wstrząsnęło do zdarzenie.

 

Pod wpływem alkoholu prowadzą także... organy ścigania

Nie tylko cywile wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością wsiadając „za kółko” w stanie nietrzeźwości. Na początku stycznia 2024 roku na jaw wyszło, że piotrkowscy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Wojska Polskiego jednego z prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. Policjanci prowadzili wówczas akcję „trzeźwy poranek”, której celem jest sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców i promowanie odpowiedzialnej i bezpiecznej jazdy.

Pojawiło się podejrzenie, że siedzący za kierownicą mężczyzna może być pod wpływem alkoholu, dlatego poddano go badaniu alkomatem. Mimo pozytywnego wyniku, prokurator zawnioskował o poddaniu Piotra C. badaniu na zawartość alkoholu we krwi. Jak informuje Śmigielska-Kowalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku, testy wykonano jeszcze tego samego dnia. Ostatecznie okazało się, że Piotr C. miał w organizmie ponad promil alkoholu.

Sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Płocku, aby mieć pewność, że postępowanie prowadzone jest w sposób obiektywny i transparentny. Piotr C. stracił immunitet, tym samym mógł usłyszeć zarzuty. Prokurator zarzucił mu kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym z art. 178, par. 1 KK.

Zastępca komendanta z Piotrkowa również miał problemy przez alkohol

Piotrkowski prokurator to nie pierwszy funkcjonariusz publiczny,który został „przyłapany” na jeździe pod wpływem alkoholu. Na początku lipca 2023 roku Wydział Ruchu Drogowego KMP w Łodzi zatrzymał 49-letniego kierowcę do kontroli drogowej.  Jak się okazało kierującym był zastępca komendanta policji w Piotrkowie. W organizmie miał blisko 0,4 promila.

– W związku z faktem, iż kierującym okazał się funkcjonariusz piotrkowskiej komendy, jeszcze tego samego dnia Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi zawiesił go w czynnościach służbowych i wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Ponadto odwołał funkcjonariusza z zajmowanego stanowiska oraz wszczął postępowanie administracyjne w kierunku zwolnienia go ze służby – informuje kom. Aneta Sobieraj z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

W sprawie zastępcy komendanta podjęto radykalne kroki. Jak przekazała naszemu portalowi asp. sztab. Izabela Gajewska, oficer prasowy piotrkowskiej komendy z dniem 13 lipca 2023 roku funkcjonariusz został zwolniony z uwagi na ważny interes służby.

Co grozi za jazdę po pijaku?

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się nie tylko z wysokim mandatem i punktami karnymi. Zgodnie z przepisami za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego można usłyszeć zarzuty z art. 178A:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. (uchylony - od 9 listopada 2013 r.  - kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku).

§ 3. (uchylony).

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w §1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czyny określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli pod wpływem alkoholu kierowca doprowadzi do wypadku komunikacyjnego to może usłyszeć zarzut z art. 177:

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Prowadząc pod wpływem alkoholu trzeba mieć jednak na uwadze nie tylko wysoką grzywnę czy mandat, jaki za to grozi. Pogorszeniu ulegają nasze funkcje poznawcze, jesteśmy mniej skupieni i o wiele łatwiej o doprowadzenie do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jesteśmy wówczas zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także innych uczestników ruchu – tych drogowych, jak i pieszych. Skutki nieodpowiedzialnych decyzji mogą być tragiczne i prowadzić do cudzej śmierci, a fakt, że jesteśmy odpowiedzialni za śmierć niewinnej osoby jest prawdopodobnie najgorszą karą, jaką można ponieść w tych okolicznościach.

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama