Obecnie dzięki zbiorom Miejskiej Biblioteki Publicznej i muzeum w Piotrkowie Trybunalskim można przenieść się w czasie i zobaczyć jak miasto wyglądało kiedyś. Archiwalne zdjęcia oraz pocztówki prezentują nie tylko wiele zabytkowych budowli, ale również ulice i place, które niegdyś stanowiły wizytówkę miasta. Możecie je zobaczyć w galerii artykułu.
Dla tych, którzy z historią Piotrkowa nie są za pan brat, prezentujemy również krótki zarys dziejów miasta.
Początki powstania miasta
Piotrków Trybunalski jest miastem położonym w środkowej części Wyżyny Łódzkiej, znajdując się tym samym na pograniczu historycznych dezyderatów Rzeczypospolitej. Nazwa miasta pochodzi od imienia polskiego możnowładcy Piotra Dunina żyjącego w I połowie XII wieku. W pokucie za czyny nierycerskie musiał on wybudować na terenie Polski 77 kościołów, w tym jeden znajdujący się w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei drugi człon nazwy zaczerpnięto od Trybunału Koronnego, który przez 214 lat znajdował się w mieście.
Piotrków Trybunalski w okresie rozbiorów
W 1846 roku przez miasto została przeprowadzona pierwsza w Polsce linia kolejowa zwaną "warszawsko-wiedeńską", dzięki czemu Piotrków Trybunalski z powrotem zyskał na znaczeniu i mógł w dalszym ciągu się rozwijać. Ponadto do miasta przeniesiona została siedziba władz guberni piotrkowskiej, która działa do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku.
W ówczesnym czasie Piotrków Trybunalski przeszedł wiele zmian. Do najważniejszych należy między innymi rozbudowanie infrastruktury miejskiej, co przyczyniło się do zwiększenia liczby mieszkańcu do 40 tysięcy. Ponadto w Piotrkowie można było zaobserwować rozwój zakładów przemysłowych, dając tym samym możliwość zatrudnienia dla wielu piotrkowian.
Czasy Wielkiej Wojny
Podczas I wojny światowej Piotrków Trybunalski znajdował się w granicach zaboru Cesarstwa Austro-Węgier. Miasto stało się ważnym ośrodkiem politycznym, z silnie działającymi ruchami patriotycznymi. Ponadto w Piotrkowie Trybunalskim można było zaciągnąć się do powstających Legionów Polskich. W mieście znajdowały się takie instytucje jak: Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, Komenda Legionów Polskich oraz szpitale i szkoły wojskowe. Oprócz tego w Piotrkowie energicznie rozwijał się przemysł poligraficzny, co przekładało się na działalność wielu drukarń wydających pisma, które rozchodziły się na cały kraj.W 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, Piotrków Trybunalski stał się miastem powiatowym w województwie łódzkim, tracąc tym samym miano centrum administracyjnego, jednak w dalszym ciągu pozostając ośrodkiem bogatej historii lokalnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.