reklama

Piotrków Trybunalski na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach. Zobacz, jak wyglądało miasto w dawnych czasach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKażdy, kto przespaceruje się ulicami Piotrkowa łatwo zauważy, że architektura opowiada przekrojowo o setkach lat istnienia miasta. W niektórych częściach nowoczesne budownictwo, w innych styl gotycko-renesansowy. Wiele ulic i placów z upływającym czasem zmieniało swoje oblicze. Bardzo łatwo zobaczyć to można przeglądając stare zdjęcia i ilustracje.
reklama

Obecnie dzięki zbiorom Miejskiej Biblioteki Publicznej i muzeum w Piotrkowie Trybunalskim można przenieść się w czasie i zobaczyć jak miasto wyglądało kiedyś. Archiwalne zdjęcia oraz pocztówki prezentują nie tylko wiele zabytkowych budowli, ale również ulice i place, które niegdyś stanowiły wizytówkę miasta. Możecie je zobaczyć w galerii artykułu.

Dla tych, którzy z historią Piotrkowa nie są za pan brat, prezentujemy również krótki zarys dziejów miasta.

Początki powstania miasta

Piotrków Trybunalski jest miastem położonym w środkowej części Wyżyny Łódzkiej, znajdując się tym samym na pograniczu historycznych dezyderatów Rzeczypospolitej. Nazwa miasta pochodzi od imienia polskiego możnowładcy Piotra Dunina żyjącego w I połowie XII wieku. W pokucie za czyny nierycerskie musiał on wybudować na terenie Polski 77 kościołów, w tym jeden znajdujący się w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei drugi człon nazwy zaczerpnięto od Trybunału Koronnego, który przez 214 lat znajdował się w mieście. 

reklama

Piotrków Trybunalski w okresie rozbiorów

W 1846 roku przez miasto została przeprowadzona pierwsza w Polsce linia kolejowa zwaną "warszawsko-wiedeńską", dzięki czemu Piotrków Trybunalski z powrotem zyskał na znaczeniu i mógł w dalszym ciągu się rozwijać. Ponadto do miasta przeniesiona została siedziba władz guberni piotrkowskiej, która działa do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku. 

W ówczesnym czasie Piotrków Trybunalski przeszedł wiele zmian. Do najważniejszych należy między innymi rozbudowanie infrastruktury miejskiej, co przyczyniło się do zwiększenia liczby mieszkańcu do 40 tysięcy. Ponadto w Piotrkowie można było zaobserwować rozwój zakładów przemysłowych, dając tym samym możliwość zatrudnienia dla wielu piotrkowian. 

reklama

Czasy Wielkiej Wojny 

Podczas I wojny światowej Piotrków Trybunalski znajdował się w granicach zaboru Cesarstwa Austro-Węgier. Miasto stało się ważnym ośrodkiem politycznym, z silnie działającymi ruchami patriotycznymi. Ponadto w Piotrkowie Trybunalskim można było zaciągnąć się do powstających Legionów Polskich. W mieście znajdowały się takie instytucje jak: Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, Komenda Legionów Polskich oraz szpitale i szkoły wojskowe. Oprócz tego w Piotrkowie energicznie rozwijał się przemysł poligraficzny, co przekładało się na działalność wielu drukarń wydających pisma, które rozchodziły się na cały kraj. 

W 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, Piotrków Trybunalski stał się miastem powiatowym w województwie łódzkim, tracąc tym samym miano centrum administracyjnego, jednak w dalszym ciągu pozostając ośrodkiem bogatej historii lokalnej. 

reklama

Piotrków Trybunalski na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama