reklama

Co ma emeryt w domu? Znacznie mniej niż rodziny osób pracujących

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co ma emeryt w domu? Znacznie mniej niż rodziny osób pracujących - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGospodarstwa domowe emerytów i rencistów są znacznie słabiej wyposażone niż mieszkania większości Polaków. Obecnie co trzeci piotrkowianin jest w wieku senioralnym. Miasto będzie się starzeć coraz szybciej. Dane statystyczne pokazują, że gospodarstwa domowe emerytów są skromniejsze niż pozostałe.
reklama

Biedny jak emeryt? Dane statystyczne pokazują, że przynajmniej posiadający mniej tak zwanego majątku ruchomego niż inni. Niekorzystnie dla seniorów wygląda na przykład wyposażenie w nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego. Zmywarka do naczyń to rzadkość, choć emerycie mieszkają w większych lokalach niż przeciętnie.

W roku 2023 liczba mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego przekraczała 67 tys. Osób wieku 60 plus jest w mieście ponad 17 tys. W końcu 2022 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,7 mln osób, a wśród nich osób w wieku 60 lat i więcej było  9,7 mln.

Największe różnice między wyposażeniem przeciętnego gospodarstwa domowego, a gospodarstwa domowego emerytów i rencistów, na niekorzyść tych ostatnich dotyczyły nowych technologii. Komputer osobisty posiada 76,6 proc. gospodarstw domowych ogółem, a tylko 47,7 proc. gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Dostęp do Internetu ma tylko 68,5 proc. gospodarstw domowych emerytów i rencistów, drukarkę 14,4 proc.

Emeryckie domostwa rzadziej korzystają ze zdobyczy techniki. Chodzi o nikły stopień wyposażenia w kuchenkę mikrofalową i zmywarkę do naczyń. Odsetek gospodarstw domowych emerytów i rencistów posiadających kuchenkę mikrofalową to 53,2 proc., podczas gdy średnia krajowa to 68 proc. Zmywarkę do naczyń ma tylko co trzeci emerycki dom. Wśród wszystkich gospodarstw domowych jest to 52 proc. Jest jednak postęp, bo rok wcześniej zmywarkę miało o 11 proc. mniej gospodarstw emerytów.

reklama

Rzadziej samochód, częściej rower

Samochód osobowy ma połowa gospodarstw domowych emerytów i zaledwie jedna czwarta gospodarstw domowych rencistów. A dla porównania ogółem taki środek transportu ma 72,8 proc. gospodarstw domowych. Rower posiada 40 proc. gospodarstw domowych rencistów i 46,2 proc. gospodarstw domowych emerytów.

Przeciętna powierzchnia mieszkań zajmowanych przez gospodarstwo domowe w Polsce wynosi ponad 86 mkw. U emerytów to nieco ponad 74 mkw., a gospodarstw rencistów 68 mkw. W mieszkaniach emerytów mieszka jednak mniej osób, co powoduje, że na jeden pokój w mieszkaniu przypadało mniej osób. Seniorzy mają więc większy komfort mieszkania. Przeciętna powierzchnia użytkowa zajmowana przez 1 osobę, w przypadku gospodarstw domowych emerytów i rencistów wyniosła 40,5 mkw., gdy w przypadku gospodarstw domowych ogółem to ledwie 29 mkw.

Emeryci i renciści w swoich mieszkaniach nieco rzadziej niż przeciętne polskie gospodarstwo domowe, mogli korzystać z łazienki i spłukiwanego ustępu, ciepłej, bieżącej wody i centralnego ogrzewania. Gospodarstwa domowe rencistów wyposażonych w łazienkę  to 97,4 proc., a emerytów  98,8 proc. Dla gospodarstw domowych ogółem to 99,9 proc.

Jak emeryci oceniają swoją sytuację materialną? 38,2 proc. uważało, że ich sytuacja materialna jest dobra lub raczej dobra, 53,9 proc., że sytuacja ta jest przeciętna, a pozostałe 7,9 proc. oceniało ją jako złą lub raczej złą.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama