Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kolejnych kradzieżach dokonanych metodą "na wnuczka" czy "na policjanta". Niestety, wiele osób padło ich ofiarą, a oszuści znajdują coraz nowsze sposoby. Tym razem wykorzystują ogólnopolski program dopłat i podają się za przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Oszuści pukają do drzwi
Gminy w powiecie piotrkowskim ostrzegają przed nieuczciwymi ofertami składanymi przez firmy bezprawnie powołujące się na program „Czyste powietrze”. To system dopłat, które mają być przeznaczone na wymianę starych pieców oraz docieplenie domów jednorodzinnych. Należy pamiętać, że program ten nie przewiduje opcji wymiany źródła ciepła „za darmo”, a z takimi propozycjami wychodzą oszuści. Ponadto nalegają oni na podpisanie umowy bez odpowiedniego zapoznania się z nią, co może skutkować naliczeniem dodatkowych kosztów. Warto zaznaczyć, że NFOŚiGW nie promuje konkretnych wykonawców czy firm do realizacji programu.
- Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu – czytamy na stronie urzędu gminy Rozprza.
Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz gminy, a także wybrane banki. Spis można znaleźć na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.
- Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują usługę wyłącznie pod warunkiem przesłania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres, czy nie budzą Państwa wątpliwości – czytamy na stronie programu.
W województwie łódzkim nie ma na tę chwilę programu operatorskiego, dlatego, jeśli ktoś się za takiego podaje, jest to próba oszustwa.
Jak zweryfikować firmę przed podpisaniem umowy?
NFOŚiGW opublikowało także jak zweryfikować fimę, aby mieć pewność, że nie padamy ofiarą oszustów. To czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą, można sprawdzić w rejestrach dostępnych w internecie:
- Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej;
- Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo‐akcyjne, akcyjne;
- REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne;
- Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów (wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, tzw. biała lista podatników VAT) – tu sprawdzisz, czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.