Nie milkną echa odwołania Dariusza Roguta, z funkcji rektora Akademii Piotrkowskiej. O sprawie głośno zrobiło się w mediach na początku lutego, gdy na stronie uczelni zostało opublikowane oświadczenie, w którym dotychczasowy rektor poinformował, że został odwołany z funkcji, a także zaznaczył, że zrobiono to niezgodnie z prawem.
Dariusz Rogut raz jeszcze odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych, za pośrednictwem których przekazał również, że postanowił złożyć zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. W szczegółach przedstawił również swój punkt widzenia na całą sytuację.
Przypomnijmy, że Dariusz Rogut rektorem nowo powstałej Akademii Piotrkowskiej został 1 czerwca 2023 roku. Nominację wręczył mu ówczesny minister Przemysław Czarnek. Nieco ponad pół roku później, jak przekazał sam zainteresowany, dokładnie 1 lutego poinformował Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o rezygnacji z funkcji rektora uczelni.
- Poinformowałem, a nie złożyłem rezygnację na jego ręce, ponieważ minister nie jest organem uprawnionym do przyjęcia takiej rezygnacji. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Statutem AP rezygnację rektora przyjmuje przewodniczący kolegium elektorów uczelni publicznej – informuje Dariusz Rogut.
Jak dodaje, obecnie w Akademii Piotrkowskiej trwają wybory członków kolegium. Według odwołanego rektora, dopiero w momencie ukonstytuowania się tego organu, przewodniczący kolegium elektorów powinien wygasić mandat pierwszego rektora uczelni.
- Do tego czasu, zgodnie z obowiązującym prawem, nadal pełnię funkcję pierwszego rektora AP. Po wygaszeniu mandatu, obowiązki rektora przejmuje prorektor ds. nauki i rozwoju – uważa Dariusz Rogut.
Jednak wydarzenia potoczyły się… nieco inaczej, bo już 5 lutego wpłynęło do Roguta pismo od ministra o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu rektora. Jak twierdzi sam zainteresowany, bez wskazania żadnej podstawy prawnej.
- Ustawa bowiem nie przewiduje takiej sytuacji! Minister nie może wygasić mandatu rektora, gdyż jest to wyłączna kompetencja przewodniczącego kolegium elektorów – twierdzi Dariusz Rogut.
Odwołany rektor: minister uderza w autonomię uczelni
Jeszcze tego samego dnia został poinformowany przez Jacka Bonarka, że ten z dniem 2 lutego został powołany przez ministra na pierwszego rektora.
- I tu zagadka - którym rektorem byłem ja? Ustawa, nawet ta, która została ostatnio zmieniona i obowiązuje od 2 lutego br., nie daje ministrowi takich uprawnień. Tylko w przypadku, kiedy rektor zostanie odwołany ze stanowiska za naruszenie prawa, minister po raz kolejny może powołać rektora. A jak wszyscy wiemy, taka sytuacja nie miała miejsca – uważa Dariusz Rogut.
Dlatego postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa przez ministra. Odwołany rektor uważa, że minister swoim postępowaniem uderza w autonomię uczelni, który jak przytacza Dariusz Rogut, jest zasadą gwarantowaną przez Konstytuuję RP.
- Zarówno ja jak i społeczność Uczelni nie będziemy się temu bezczynnie przyglądać i akceptować bezprawne działania ministra. Ze swojej strony zapewniam Was, że zrobię wszystko, aby na uczelni została przywrócona autonomia i praworządność – mówi Dariusz Rogut.
Ministerstwo komentuje zamieszanie w Akademii Piotrkowskiej
Do całej sprawy, gdy zrobiło się o niej głośno, odniosło się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które stwierdziło, że 2 lutego Dariusz Rogut złożył na ręce ministra rezygnację z funkcji pełnienia pierwszego rektora.
– Akademia Piotrkowska jest nowo tworzoną uczelnią. Kompetencje do powołania jej pierwszego rektora przysługują ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. W związku ze złożeniem rezygnacji przez pierwszego rektora Akademii Piotrkowskiej, Minister Nauki zdecydował o jej przyjęciu, a tym samym wygaszeniu mandatu pierwszego rektora w trakcie kadencji. Zgodnie z art. 20 ust. 4 w związku z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (ustawa PSWN) rezygnacja rektora z funkcji jest przesłanką do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu rektora – czytamy w komunikacie MNiSW.
Jak przekazano, minister po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu pierwszego rektora zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej powołał kolejną osobę do pełnienia funkcji pierwszego rektora na okres pozostający do końca kadencji, o której mowa w tym przepisie, tj. do dnia 31 sierpnia 2024 r.
W przesłanym do mediów komentarzu zaznaczono, że pierwszy rektor jest organem uczelni powoływanym przez ministra na okres roku albo na okres wynikający z ustawy o utworzeniu uczelni akademickiej.
– Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, należy podkreślić, że rezygnacja dr hab. Dariusza Roguta wywołała określone w przepisach prawa konsekwencje i od dnia 2 lutego 2024 r. pierwszym rektorem Akademii Piotrkowskiej jest Pan dr hab. Jacek Bonarek - podsumowuje MNiSW.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.