Kto może skorzystać z dotacji?
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), wsparcie jest dostępne dla rolników, którzy prowadzą działalność związaną z chowem lub hodowlą bydła bądź świń przez co najmniej 12 miesięcy przed rozpoczęciem naboru. Kluczowym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej liczby zwierząt w przeliczeniu na DJP (w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową zwierząt), która wynosi co najmniej 5 DJP. Dotacje są przeznaczone na inwestycje, które mają na celu poprawę dobrostanu zwierząt, wykraczającą poza wymagane standardy prawne i codzienne praktyki hodowlane.
Na co można otrzymać dotacje?
W ramach programu rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie na inwestycje mające na celu poprawę jakości życia zwierząt, zdrowotności oraz ograniczenie stresu termicznego. MRiRW wymienia szereg działań, które mogą zostać objęte dofinansowaniem:
- Budowa lub przebudowa wybiegów dla bydła, a także zbiorników na odcieki z wybiegu.
- Zakup sprzętu umożliwiającego bezuwięziowy wypas bydła, w tym elektrycznych pastuchów i mobilnych poideł.
- Zakup budek do grupowego odchowu cieląt do 8. tygodnia życia.
- Instalacja systemów poprawiających mikroklimat w budynkach inwentarskich (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja).
- Zakup systemów do monitorowania i zarządzania stadem (np. kamery do obserwacji zwierząt).
- Zakup autonomicznych urządzeń czyszczących w budynkach inwentarskich.
- Inwestycje w urządzenia do czyszczenia podłóg, a także czochradeł dla zwierząt.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Pomoc finansowa będzie przyznawana w formie refundacji części kosztów poniesionych przez rolnika na realizację kwalifikowanych inwestycji. Refundacja może wynieść do 65% całkowitych wydatków. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych, które mogą zostać objęte wsparciem, to 20 tys. zł. Maksymalna wysokość dotacji na jedno gospodarstwo to 150 tys. zł. Dla całego programu zaplanowano orientacyjny limit środków na poziomie 1,325 miliarda złotych.
Kiedy można składać wnioski?
Nabór wniosków o dotacje na inwestycje poprawiające dobrostan zwierząt ruszy 3 czerwca 2025 roku, a zakończy się 4 lipca 2025 roku. Wnioski będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a szczegóły dotyczące procedury aplikacyjnej będą dostępne na stronach internetowych MRiRW oraz ARiMR.
Dlaczego warto zainwestować w dobrostan zwierząt?
Inwestycje w poprawę dobrostanu zwierząt to nie tylko szansa na dotacje, ale również ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i humanitarnego rolnictwa. Badania wskazują, że odpowiednie warunki życia zwierząt mają pozytywny wpływ na ich zdrowie, wydajność oraz jakość produktów zwierzęcych, co może przełożyć się na większe zyski gospodarstwa. Ponadto, dbanie o dobrostan zwierząt jest coraz bardziej doceniane przez konsumentów, którzy poszukują produktów pochodzących z odpowiedzialnej produkcji.Program ARiMR stanowi wyjątkową okazję dla rolników zajmujących się chowiecem bydła i świń, aby uzyskać wsparcie na inwestycje w poprawę dobrostanu zwierząt. Dzięki temu rolnicy będą mogli zwiększyć efektywność swojej produkcji, jednocześnie spełniając wyższe standardy dotyczące dobrostanu zwierząt. Zainteresowani powinni zapoznać się z pełnymi warunkami programu i przygotować się na rozpoczęcie naboru wniosków w czerwcu 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.