Multimedialna izba pamięci, scena plenerowa oraz wystawy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. To tylko niektóre z elementów nowego centrum, które powstanie w Czarnocinie. Miejsce to ma przede wszystkim upamiętnić historyczne wydarzenie, do którego doszło właśnie pod tą miejscowością.
W Czarnocinie przeszłość spotka się z przyszłością
82 lata temu, oddział Szarych Szeregów pod dowództwem Tadeusza Zawadzkiego, ps. „Zośka”, próbował wysadzić most kolejowy pod Czarnocinem. Akcja dywersyjna zakończyła się uszkodzeniem przeprawy i śmiercią trzech członków oddziału. Dziś fragmenty oryginalnego mostu, zachowane podczas jego rozbiórki w 2011 r. znajdują się na placu przy Gminnym Centrum Kultury Ekosfera. Będą one jednym z elementów nowoczesnego centrum, które powstanie, aby przybliżać akcję Szarych Szeregów odwiedzającym.
Zastosują technologię VR
Projekt składa się z kilku części. Pierwsza z nich zakłada doposażenie sali widowiskowej w Ekosferze. Pojawią się składane trybuny, mobilna scena dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, nowe oświetlenie i nagłośnienie oraz ekran i sprzęt niezbędny do projekcji filmów.
- Dzięki temu wyposażeniu będziemy mogli zorganizować tu festiwal filmów poświęconych partyzantom, a sprzęt będzie także służył mieszkańcom np. podczas projekcji kina plenerowego – mówi Angelika Lejko z Gminnego Centrum Kultury.
Kolejnym i najważniejszym elementem projektu będzie muzeum interaktywne, które powstanie w budynku gospodarczym obok Ekosfery i będzie przybliżać historię akcji Szarych Szeregów. Zrujnowane dziś mury z czerwonej cegły mają skrywać nowoczesne rozwiązania m.in. wystawy z wykorzystaniem technologii VR, transmisji online oraz multimedialną izbę pamięci. Będzie to też miejsce do pracy twórczej.
- Na zasadzie kontrastów, chcemy, żeby obok muzeum stanął przeszkolony budynek warsztatowni - dodaje Angelika Lejko.
Kolejne części projektu zakładają powstanie parkingu w sąsiedztwie muzeum, a także strefy koncertowej. Na powierzchni ok. 1500 m 2 stanie scena plenerowa z muszlą koncertową, będą też ścieżka historyczna, a także altana wypoczynkowa.
- Całość, która ma powstać do końca przyszłego roku, będzie miejscem organizacji imprez kulturalnych i integrujących mieszkańców gminy oraz upamiętniających wydarzenia sprzed 82 lat rekonstrukcji historycznych i festiwali filmowych – przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Ponadto centrum ma się stać punktem spotkań harcerzy – częścią całego projektu jest organizacja w Czarnocinie ogólnopolskiego zlotu harcerzy, którzy co roku uczestniczą w obchodach rocznicy wysadzenia mostu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.