Aldona Plucińska odeszła 4 października 2022 roku w wieku 61 lat. Była artystką-plastykiem, etnografką i kustoszką w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi przez ponad 35 lat. Została odznaczona m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Była niekwestionowanym autorytetem w zakresie etnografii.
Ku jej pamięci w Mzurkach (powiat piotrkowski) uroczyście odsłonięto obelisk z wbudowaną pamiątkową tablicą.
– Nasza współpraca z panią Aldoną Plucińską zaczęła się w 2004 roku, podczas organizacji III Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Szydłowie i tak do roku 2019 razem organizowaliśmy kolejne przeglądy, które z każdym rokiem nabierały coraz większego rozgłosu – wspomina Ryszard Cieślak, sołtys Mzurek i radny powiatu piotrkowskiego.
Aldona Plucińska czynnie uczestniczyła w wydarzeniach związanych z parafią w Suchcicach. Brała udział jako juror w wielu festiwalach i przeglądach, np. orkiestr dętych czy przeglądach folklorystycznych. Angażowała się także w promocję regionu.
Za jej przyczyną na 15 lecie Orkiestry Suchcice i Okolice została wykonana płaskorzeźba patronki muzyki św. Cecylii. W 2021 w programie „Wieś to też Polska” TV Trwam zagościł program o autorkach książki „Woźniki – nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…” oraz krótki program o OSP Woźniki. Krótko przed śmiercią etnografki powstał program o zabytkowych kapliczkach w miejscowościach: Woźniki (św. Jan Nepomucen), Mąkolice, Gomulin, Mzurki, Piekarki – dodaje sołtys Mzurek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.