reklama

Na ten oddział trafia najwięcej chorych na nowotwory! Lekarz piotrkowskiego szpitala radzi, jak uniknąć wizyty na stole operacyjnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na ten oddział trafia najwięcej chorych na nowotwory! Lekarz piotrkowskiego szpitala radzi, jak uniknąć wizyty na stole operacyjnym - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa Oddziale Urologicznym szpitala w Piotrkowie znaczną część zabiegów stanowią te onkologiczne. Wśród pacjentów odnotowuje się coraz więcej nowotworów układu moczowo-płciowego, w tym. m.in. raka prostaty, nerki czy prącia. O tym co zrobić, by uniknąć choroby mówi kierownik piotrkowskiej placówki.
reklama

Na Oddziale Urologicznym w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim stawia się przede wszystkim na zabiegi mało inwazyjne – przede wszystkim endoskopowe i laparoskopowe.

– Jeżeli chodzi o zabiegi endoskopowe to wykonujemy cały przekrój endoskopii urologicznej. Są to zabiegi dotyczące kamicy nerkowej, moczowej, łagodnego przyrostu prostaty. Wykonujemy wiele zabiegów onkologicznych, przede wszystkim mówię tu o elektroresekcje raków pęcherza moczowego, laserowe ablacje drobnych guzów moczowodu. Wykonujemy laparoskopowe usuwanie nerek z powodu raka, guzów samych nerek, czyli zostawiamy nerkę, a usuwamy sam guz, czy laparoskopowe cystektomie - mówi dr n. med. Michał Winiarski, kierownik Oddziału Urologicznego

reklama

Jak mówi lekarz, większość pacjentów, to pacjenci onkologiczni. Co można więc zrobić, aby na ów oddział nie trafić?

– To, co my możemy zrobić, to badać się. Mężczyźni i kobiety muszą kontrolować się urologicznie. Ogólne zalecenia to rzucenie palenia, ponieważ większość naszych raków urologicznych jest tytoniowo-zależnych. W przypadku np. kamicy nerkowej zalecenia dietetyczne są kluczowe. Nie możemy zapominać przede wszystkim o odpowiedniemu nawadnianiu – wyjaśnia dr n. med. Michał Winiarski.

Pacjenci, którzy przechodzą zabieg na oddziale urologicznym nie muszą obawiać się długiego pobytu w szpitalu. Jak zapewnia Michał Winiarski, czas pobytu pacjenta skrócony jest do minimum. To samo tyczy się dolegliwości pooperacyjnych i powrotem do pełnej sprawności – wszystko przebiega sprawnie.

reklama

A jaki jest czas oczekiwania na zabieg? Jak mówi winiarski, jeśli chodzi o zabiegi endoskopowe, to czas oczekiwania wynosi ok. 2-3 tygodni, a na zabiegi laparoskopowe trzeba poczekać 1-1,5 miesiąca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama