W poniedziałek, 1 kwietnia po godz. 17:00 dyżurny piotrkowskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że na jednej z piotrkowskich ulic świadek udaremnił dalszą jazdę kierującej pojazdem kobiecie. Jak się okazało, świadek widział, jak wcześniej kobieta spożywała alkohol, a następnie wsiadła do hyundaia i próbowała odjechać.
– Szybka reakcja mężczyzny udaremniła jej dalszą jazdę. Świadek zatrzymał pojazd, a także zabrał kobiecie kluczyki. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że ma ona ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. W związku z popełnionym przestępstwem kobiecie zatrzymano uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów zabezpieczono jej pojazd, gdzie w dalszym toku postępowania sąd zasądzi jego przepadek lub jego równowartość – informuje asp. sztab. Izabela Gajewska z piotrkowskiej komendy miejskiej.
Kobieta odpowie także za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Przypomnijmy. 14 marca 2024 roku w życie weszły przepisy o konfiskacie pojazdów nietrzeźwym kierowcom. Mogą je stracić osoby, które będą prowadzić samochód czy też motocykl, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Pojazd stracą również pijani kierowcy, którzy spowodują kolizję czy wypadek – w tym przypadku przepisy przewidują, że stanie się tak, gdy prowadzący będzie miał co najmniej 1 promil alkoholu we krwi.
W przypadku, gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, bo przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.
Kara w wysokości od 5 do 100 tys. zł, ma zostać wpłacona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając we krwi ponad 0,5 promila alkoholu, to sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu.
Zaostrzenie prawa ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Problem nietrzeźwych kierowców na polskich drogach jest bardzo duży, a samo karanie czy wysokość mandatów nie rozwiązuje sprawy.
Więcej na ten temat przeczytasz tu: Pijani kierowcy stracą samochody! Albo... wcale nie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.