Ostatnie sesje piotrkowskiej Rady Miasta były wyjątkowo burzliwe. Wybrańcy mieszkańców często nie przebierali w słowach, dowodząc swoich racji, nawet jeśli nie zawsze je mieli. W zasadzie trudno powiedzieć, kto jest dziś po czyjej stronie. Na pewno nie ma formalnej koalicji rządzącej, która gwarantowałaby prezydentowi spokojne przeforsowywanie uchwał. Nawet radni wybrani z listy, z której Juliusz Wiernicki startował głosują przeciw niemu (tu najlepszym przykładem jest Kinga Mazur). Do tego dochodzą happeningi: radna Mazur i radny Kowalski w rękawicach bokserskich czy puszka coca-coli wręczona prezydentowi przez radnego Janika. Za zachowanie niektórych radnych publicznie na swoim profilu przepraszała inna radna Małgorzata Pingot.
Przepraszam wszystkich, pracowników Urzędu Miasta i mieszkańców Piotrkowa za skandaliczne zachowanie grupy Radnych na wczorajszej Sesji. Populizm zwyciężył (pisownia oryginalna)
O tym, jak wygląda polityczna sytuacja w Radzie Miasta już pisaliśmy i pewnie jeszcze napiszemy. Tutaj chcemy skupić się na decyzji radnych o wprowadzeniu 30-minutowego, darmowego biletu dla kierowców parkujących w strefie płatnego parkowania.
Ta obowiązuje w mieście od końca listopada 1994 roku. W ubiegłym roku wpływy ze strefy płatnego parkowania wyniosły ok. 1,8 mln zł. Firma zewnętrzna pobiera z tego 46 procent. Pomysłodawcami wprowadzenia darmowego biletu byli radni związani z nieudaną ubiegłoroczną inicjatywą referendalną: Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek. Jak tłumaczył ten drugi:
- Nie chcemy likwidować strefy płatnego parkowania. On ma wyłącznie ożywić centrum miasta. Widzimy, że to centrum umiera. W naszej ocenie nie ma żadnych regulacji, żeby pomagać lokalnym przedsiębiorcom. Chcemy to zmienić.
I zmienili, bo pomysł poparło 11 radnych na 20 głosujących.
Za głosowali: Jan Dziemdziora, Andrzej Piekarski, Kinga Mazur, Dariusz Cecotka, Piotr Gajda, Łukasz Janik, Sergiusz Stachaczyk, Przemysław Winiarski, Agnieszka Chojnacka, Mariusz Maciołek, Paweł Kowalski
Przeciw byli: Konrad Czyżyński, Mariusz Staszek, Małgorzata Pingot, Tomasz Berent, Szymon Miazek, Monika Tera
Wstrzymali się: Marlena Wężyk – Głowacka, Piotr Masiarek i Maria Porczyńska – Walczak
Nie brali udziału w głosowaniu: Rafał Paweł Czajka, Krzysztof Chojniak i Zbigniew Paradowski
Juliusz Wiernicki obawia się mniejszych wpływów do budżetu miasta, ale też konsekwencji wynikających ze zobowiązań wobec firmy, która strefę obsługuje.
– 30 minut płatnego parkowania to nie jest tylko konsekwencja finansowa. Bardziej dotkliwą jest możliwość zakorkowania parkingów w centrum miasta.
Według Jacka Marusińskiego, dyrektora Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, w wyniku wprowadzenia 30-minutowego, darmowego parkowania, roczne wpływy do budżetu miasta spadną o ok. 800-900 tysięcy złotych w skali roku. Podobnie twierdzi przewodniczący Rady Miasta.
- Prawie połowa wpływów ze strefy płatnego parkowania, to pieniądze z biletu za pierwsze 20 minut. Teraz tego nie będzie, a może dojdzie do tego odszkodowanie, jakie będzie chciała otrzymać firma pobierająca opłaty – mówił w radiu Strefa Fm Mariusz Staszek
Teoretycznie wprowadzenie bezpłatnego 30-minutowego biletu jest dla kierowców informacją dobrą – nie będą musieli płacić. Ale czy brak prawie miliona złotych (nie licząc ewentualnego odszkodowania) nie odbije się negatywnie na budżecie miasta? Być może za tę kwotę udałoby się wyremontować choćby fragmenty ulic, przeznaczyć na inwestycje, wybudować darmowy parking? Pewnie przekonamy się o tym w przyszłym roku. Bezpłatne, półgodzinne parkowanie, najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od stycznia.
Strefa Płatnego Parkowania to część obszaru miasta, na którym pobierane są opłaty za niestrzeżony postój pojazdów samochodowych, którego granice są oznakowane przy wjazdach znakami D-44 (strefa płatnego parkowania) oraz przy wyjazdach znakami D-45 (koniec strefy płatnego parkowania).
Obszar SPPN obejmuje: ul. Słowackiego (od Placu Kościuszki do al. Armii Krajowej) po obydwu stronach ul. Staszica (od ul. Słowackiego do ul. Szkolnej) po obydwu stronach ul. Polskiej Organizacji Wojskowej (od ul. Słowackiego do ul. Wojska Polskiego) po obydwu stronach ul. Roweckiego-Grota (od. ul. Polskiej Organizacji Wojskowej do ul. Sienkiewicza) po obydwu stronach ul. Dąbrowskiego (od ul. Słowackiego do ul. Wojska Polskiego) po obydwu stronach ul. Sienkiewicza (od ul. Wojska Polskiego do ul. Narutowicza) po obydwu stronach Plac Kościuszki Plac Niepodległości ul. Toruńska (od ul. Słowackiego do ul. Wojska Polskiego) po obydwu stronach ul. Stronczyńskiego (od Placu Kościuszki do ul. Wojska Polskiego) po obydwu stronach al. 3 Maja (od Placu Kościuszki do Ronda Żołnierzy Wyklętych 1944-1956) po obydwu stronach ul. Narutowicza (od Placu Kościuszki do wiaduktu kolejowego) po obydwu stronach ul. Szkolna (od Al. Armii Krajowej do ul. Owocowej) po obudwu stronach ul. Rycerska (od ulicy Plac Niepodległości do ulicy Szewskiej) po obydwu stronach Al. Armii Krajowej (od ul. Słowackiego do ul. Szkolnej po stronie wschodniej) - za stroną piotrkow.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.