Gminy powiatu piotrkowskiego okazały się bastionem Prawa i Sprawiedliwości w kolejnych już wyborach. Tak samo było zarówno w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Kandydat na prezydenta popierany przez PiS w większości miejscowości zostawił konkurentów daleko w tyle. W całym powiecie Karol Nawrocki wygrał zdecydowanie dostając 45,2 proc. wszystkich głosów. Zagłosowało na niego 21,7 tys. osób.
Gdyby decydowali o wyniku wyborów wyłącznie mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, druga tura wyglądałaby inaczej niż w Polsce. Tu doszłoby do starcia Karola Nawrockiego ze Sławomirem Mentzenem. Kandydat Konfederacji zajął drugie miejsce w tym wyścigu z wynikiem ponad 8,4 tys. głosów, co dało mu 17,45 proc.
Rafał Trzaskowski tylko w trzech gminach znalazł się na drugim miejscu. W całym powiecie zajął trzecie miejsce. Dostał ledwie 15,18 proc., czyli 7,3 tys. głosów.
Rekordowy wynik zrobił w powiecie Grzegorz Braun - 8,8 proc. głosów. Poległ natomiast na wsi popierany przecież przez Polskie Stronnictwo Ludowe Szymon Hołownia. Jego wynik to 3,81 proc.
Podobny wynik w okolicach 3 proc. miał Adrian Zandberg i Magdalena Biejat z lewicy.
ZOBACZ TAKŻE: Rzeczywistość jest gorsza niż prognozy demograficzne. Piotrków się wyludnia, a liczba mieszkańców spadła bardziej niż przewidywano
Tak zagłosowały podpiotrkowskie gminy
Najdziwniejsze wyniki pierwszej tury wyborów w powiecie piotrkowskim były w gminie Aleksandrów. Tu rozstrzał głosów był szczególny. Karol Nawrocki pozostawił pozostałych kandydatów w pokonanym polu. Tu wygrałby już w pierwszej turze.Gdyby decydowali mieszkańcy gminy Aleksandrów Karol Nawrocki już byłby prezydentem z wynikiem 51,69 proc. głosów.
Drugi wprawdzie był tu Rafał Trzaskowski, ale jego wynik to zaledwie 14,87 proc. i o włos wyprzedził Sławomira Mentzena, który miał 14,52 proc. głosów. W liczbach bezwzględnych to zaledwie 8 głosów różnicy.
Na przeciwnym biegunie jest Wolbórz. Wprawdzie także wygrał tam Karol Nawrocki, ale dostał tam 38,87 proc. głosów. To jedyna gmina, w której miał wynik mniejszy niż 40 proc. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski z wynikiem 18,65 proc. i to jeden z lepszych wyników w powiecie. Zaraz za nim był Sławomir Mentzen z wynikiem 17,71 proc. Ale do tego na wywodzącego się z tego samego obozu Grzegorza Brauna zagłosowało 11,30 proc. wyborców. I prawdopodobnie stąd wziął się tak niski wynik Nawrockiego.
Mieszkańcy Sulejowa także dali kredyt zaufania Karolowi Nawrockiemu, który dostał 40,54 proc. głosów. Tu jednak Rafał Trzaskowski dostał aż 20,29 proc. głosów. Trzaskowski zyskał najwięcej w samym Sulejowie, ale już w wiejskich komisjach jego wynik spadał nawet poniżej 10 proc. Trzeci był Sławomir Mentzen, który dostał 15,63 proc. i większość głosów zgromadził na wsi.
Jeszcze tylko w gminie Ręczno Rafał Trzaskowski miał drugi wynik wyborczy po Karolu Nawrockim. Kandydat Platformy Obywatelskiej dostał 14,52 proc. głosów, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości 49,67 proc. Dla Mentzena wynik to 14,3 proc.głosów.
ZOBACZ TAKŻE: Czy Trzaskowski ma wygraną w Piotrkowie w kieszeni? Miasto omijał, a i tak wygrał. PiS po 5 latach stracił kilka tysięcy głosów. Kto je dostał?
Druga tura według piotrkowskiej wsi
Duet Nawrocki - Mentzen znalazł by się w drugiej turze wyborów, gdyby decydowali o tym mieszkańcy gmin Czarnocin, Moszczenica, Grabica, Wola Krzysztoporska, Rozprza, Łęki Szlacheckie i Gorzkowice. W każdej z tych gmin Karol Nawrocki otrzymał grubo ponad 40 proc. głosów. W każdej na drugim miejscu był Sławomir Mentzen z wynikiem blisko 20 proc. głosów. Najmniej w Gorzkowicach, a najwięcej w Grabicy.Rafał Trzaskowski w tych gminach zrobił dopiero trzeci wynik. Nie dawano mu tam więcej niż kilkanaście procent głosów. Najsłabiej poszło kandydatowi PO w gminie Łęki Szlacheckie, gdzie dostał zaledwie 11,2 proc. głosów. Najlepiej w Moszczenicy - 15,55 proc.
Chętnie wyborcy wybierali także Grzegorza Brauna. Ten polityk dostawał od 7,32 proc. w gminie Łęki Szlacheckie do 9,74 proc. w Moszczenicy.
Komentarze (0)