Sztuczne Jezioro Wapienniki w Sulejowie to akwen o cudownym lazurowym kolorze wody. Powstało w wyrobisku, które zostało zalane po zakończeniu wydobycia wapienia. Powstało na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. Obecnie prowadzi do niego ulica Podkurnędz.
Lazurowe wody na wyciągnięcie ręki
Wapienniki w Sulejowie to trzeci co do wielkości kamieniołom w Polsce. Obecnie Wapienniki w Sulejowie to najpiękniejsze turkusowe jezioro w województwie łódzkim. Niezwykły lazurowy kolor wody, który tak przyciąga turystów, jeziorko zawdzięcza obecności w wodzie węglanu wapnia.Wapienniki stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną, szczególnie ulubioną przez osoby nurkujące. Miejsce zachwyca niezwykłym kolorem wody, ale także urokliwym krajobrazem. Szczególne wrażenie robią wysokie, klifowe brzegi o jasnym kolorze skał wapienia.
Z kolei pod wodą jeziorka została zatopiona infrastruktura dawnej kopalni. Do wody prowadzą między innymi skalne chody, a pod wodę metalowe. Są tam także stare rury czy gąsienice koparek. Obserwować można także podwodny las.
Przejrzystość lazurowej wody powoduje, że przy dobrej pogodzie widoczność sięga do 10 metrów. Głębokość wody sięga 13 metrów. Obowiązuje tu jednak kategoryczny zakaz kąpieli.
Sulejowskie Wapienniki na skalę przemysłową
W Sulejowskich Wapiennikach wydobycie i produkcję wapna na przemysłową skalę rozpoczęto w XIX wieku. Wapno transportowano rzeką Pilicą i Wisłą, a następnie koleją. Dla potrzeb wytwórni wapna wybudowana została kolejka wąskotorowa łącząca Sulejów i Piotrków Trybunalski, skąd wapno przewożono dalej koleją warszawsko - wiedeńską.Okolice Sulejowa słynęły ze złóż wapienia. W 1875 na tym ternie istniały 3 kamieniołomy. Hrabia Stanisław Józef Psarski spod Opoczna pod koniec XIX w postanowił zakupić w Sulejowie kopalnię kamienia wapiennego oraz wybudować piec półgazowy do wypalania wapnia, a także kolejkę łączącą miasto z Piotrkowem Trybunalskim. Zezwolenie na jej budowę uzyskał w 1896 roku.
Sulejowskie Przedsiębiorstwo Terenowego Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie powstało w 1963 roku. W 1964 roku zakłady zostały włączone do Zjednoczenia Przemysłu Wapienniczego i Gipsowego w Krakowie zmieniając nazwę na Zakłady Przemysłu Wapienniczego „Sulejów”.
W 1990 r. na mocy zarządzenia ministra przemysłu przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Zakłady Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. W 2002 r. przedsiębiorstwo upadło. Właścicielem działki po byłych zakładach jest Kopalnia Wapienia Sulejów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.