Zgodnie z danymi, które przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, do kwalifikacji będzie musiało stawić się 230 tys. osób. Za jej organizację odpowiedzialni są wojewodowie razem z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych.
Obowiązek kwalifikacji dotyczy mężczyzn urodzonych w 2004 roku. Wezwani zostaną również panowie urodzeni w latach 1999-2003, którym nie nadano dotąd kategorii zdolności do czynnej służby, a także ci, którzy w zeszłym roku i dwa lata temu zostali uznani przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby.
Co ciekawe, na komisję wezwane zostaną również kobiety, które w danym roku akademickim kończą naukę na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria lub w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.
Jeżeli z określonych powodów osoba wezwana na komisję nie będzie mogła się stawić danego dnia, musi o tym wcześniej poinformować organizatora kwalifikacji w swoim regionie. Wtedy zostanie wyznaczony kolejny termin. Natomiast jeśli ktoś w ogóle nie odpowie na zgłoszenie, musi liczyć się z tym, że przed komisję doprowadzi go policja, a ponadto zostanie nałożona kara grzywny lub pozbawienia wolności.
Z terenu powiatu piotrkowskiego na tegoroczną komisję zostało wezwanych 577 osób. Zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej w 2023 r. komisja obsługiwać będzie osoby podlegające zgłoszeniu z 11 niżej wymienionych gmin w następujących dniach:
- z gminy Wolbórz - 9, 10 maja,
- z gminy Czarnocin - 10, 11 maja,
- z gminy Grabica - 11, 12 maja,
- z gminy Rozprza - 12, 15, 16 maja,
- z gminy Wola Krzysztoporska - 16, 17, 18, 19 maja,
- z gminy Moszczenica - 19, 22, 23 maja,
- z gminy Łęki Szlacheckie - 23, 24 maja,
- z gminy Ręczno - 24 maja,
- z gminy Aleksandrów - 25 maja,
- z gminy Sulejów - 25, 26, 29, 30, 31 maja,
- z gminy Gorzkowice - 31 maja, 1, 2 czerwca,
Czym jest kwalifikacja i co powinniśmy zabrać ze sobą?
Celem kwalifikacji wojskowej jest "wprowadzenie danych do ewidencji, a także określenie zdolności do pełnienia służby przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej".Jakie są kategorie zdolności do czynnej służby?
- Kategoria A - zdolny do służby wojskowej,
- Kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej),
- Kategoria D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- Kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- posiadaną dokumentację medyczną oraz wyniki badań specjalistycznych,
- dokumentację dotyczącą orzeczonego stopnia o niepełnosprawności,
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.