Uroczystości z okazji 1 maja, co roku obchodzone są w wielu krajach na całym świecie. W Polsce ten dzień popularnie nazywany jest Świętem Pracy i jest to oficjalne wydarzenie państwowe, którego początki datuje się na przełom XVIII i XIX wieku.
Obchody 1 maja w Piotrkowie Trybunalskim
Jak podają historycy, obchody 1-majowe mają swoje korzenie w ruchu robotniczym i staraniach o lepsze warunki pracy. Międzynarodowe Święto Pracy zostało uchwalone w 1891 roku przez Drugą Międzynarodówkę, w celu upamiętnienia krwawo stłumionych strajków robotniczych w Chicago.W Polsce 1 maja zyskał swoje miejsce w kalendarzu w 1950 roku, kiedy to ten dzień stał się ustawowym świętem państwowym wolnym od pracy. W czasach PRL, obchody 1-majowe były celebrowane zarówno w dużych jak i małych miastach, a ich charakter był polityczny i państwowy. Na ulicach można było zobaczyć liczne manifestacje oraz parady, a największe z nich odbywały się w Warszawie.
Ponadto na placach organizowano pokazy, wystawy i koncerty artystyczne miejscowych orkiestr. Nie brakowało również manifestacji z udziałem związkowców, robotników i działaczy politycznych.
Podczas trwania uroczystości, standardem stały się transparenty oraz hasła polityczne, podkreślające wagę i znaczenie pracy dla budowy wspólnego dobra, jakim miał być socjalizm. Hasła te nierzadko odnosiły się do emocji, a ich celem było podtrzymanie ducha walki klasy robotniczej czy propagowanie ideologii socjalistycznej. Innymi słowy, obchody 1-majowe służyły władzy do utrzymania systemu komunistycznego w kraju.
Uroczystości z okazji święta pracy miały miejsce także w Piotrkowie Trybunalskim. W czasach PRL piotrkowianie maszerowali przez centrum miasta między innymi ulicą Słowackiego. Na zdjęciach z tego okresu można zobaczyć robotników zakładów przemysłowych, uczniów szkół, lekarzy, pielęgniarki oraz przedstawicieli lokalnego biura politycznego.
Standardowo archiwalne zdjęcia można oglądać jedynie w czerni i bieli. Dla ubarwienia obchodów 1 maja w Piotrkowie z czasów PRL postanowiliśmy pokolorować kilka fotografii, używając przy tym specjalnego filtru. Znajdziecie je pod artykułem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.