Kwalifikacja wojskowa w Piotrkowie Trybunalskim będzie odbywać się od 20 marca do 11 kwietnia. Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracować w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego przy ul. Piotra Skargi 3. Wezwania trafiły do ponad 500 piotrkowian.
Kogo wzywa się do kwalifikacji?
Przed komisję wzywa się:
- mężczyzn urodzonych w 2006 roku,
- mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1998-2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety kończące naukę w roku akademickim 2024/2025 na kierunkach wskazanych w przepisach dotyczących obrony Ojczyzny,
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które w roku kalendarzowym kończą 60 lat życia, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej
- Kategoria „A” – zdolny do służby wojskowej,
- Kategoria „B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej),
- Kategoria „D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- Kategoria „E” – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Co należy zabrać na kwalifikację?
Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna mieć ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- posiadaną dokumentację medyczną oraz wyniki badań specjalistycznych,
- dokumentację dotyczącą orzeczonego stopnia o niepełnosprawności,
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje.
Warto zaznaczyć, że w przypadku niestawienia się przed komisją bez uzasadnionej przyczyny na taką osobę nakłada się karę grzywny w celu przymuszenia. Jeśli i to nie poskutkuje i kwalifikacja nie zostanie odbyta, wezwana osoba podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.