reklama

Kosmiczne trio już dziś nad Polską. Patrz w niebo dokładnie o tej godzinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kosmiczne trio już dziś nad Polską. Patrz w niebo dokładnie o tej godzinie - Zdjęcie główne

Poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż dziś wieczorem na niebie rozegra się wyjątkowy spektakl. W ciągu zaledwie godziny będzie można zobaczyć aż trzy spektakularne zjawiska. Podpowiadamy, jak przygotować się do obserwacji i kiedy spojrzeć w gwiazdy.
reklama

Od kilku dni na wieczornym niebie możemy zaobserwować wyjątkowy widok. Nad naszymi głowami przelatuje kometa C/2023 A3. Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce pod koniec XX wieku, kiedy to mogliśmy podziwiać kometę Hale’a-Boppa. Nic zatem dziwnego, że przelot C/2023 A3 budzi duże zainteresowanie. Teraz jednak na niebie będzie można zaobserwować jeszcze dwa inne zjawiska.

reklama

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie

We wtorek, 15 października, na orbitę wystartowała rakieta Falcon 9, która miała za zadanie wynieść na orbitę kolejne satelity Starlink. Dla obserwatorów nocnego nieba jest to równoznaczne z możliwością zobaczenia spektakularnie wyglądającego przelotu. Nowe satelity przemieszczają się w grupie, tworząc tzw. kosmiczny pociąg. Widok za każdym razem robi wrażenie i przez wielu uwieczniany jest na zdjęciach. Już dziś wieczorem, czeka nas kolejny przelot Starlinków.

- Satelity mają piękną błękitną barwę i uwaga: znowu przelecą blisko komety! Możecie wypatrywać ich nisko nad zachodnim horyzontem od 19:11:30. Dokładnie wtedy powinny zbliżać się do komety (choć dziś miną się kilka stopni na prawo). Następnie satelity powędrują nad północnym horyzontem, gdzie na tle konstelacji Cefeusza dokładnie o 19:14:11 zaczną wchodzić w cień Ziemi i znikać – informuje Karol Wójcicki, autor popularnej strony „Z głową w gwiazdach”.

reklama

Co ważne satelity przy każdym przelocie są coraz bardziej oddalone od siebie, a przerwy między „wagonikami kosmicznego pociągu” stają się większe, aktualnie składa się on z 20 satelitów i jest rozciągnięty na kilkanaście stopni. Wypatrzenie go nie powinno jednak stanowić problemu.

Październikowa superpełnia księżyca już dziś

Kolejnym ciekawym zjawiskiem, które wieczorem będzie widoczne na niebie, jest pełnia księżyca. Nasz naturalny satelita wejdzie w nią dokładnie o godzinie 13:26, a nad wschodnim horyzontem pojawi się już około 17:30. Z każdą chwilą będzie widoczny coraz wyżej. Co więcej, będzie on ogromny. Jest to związane z superpełnią, czyli zjawiskiem, kiedy pełnia Księżyca zbiega się z momentem, w którym znajduje się on w perygeum swojej orbity, czyli najbliżej Ziemi.

reklama

- Jeśli znajdziecie ustronne miejsce, z dala od świateł miejskich, przekonacie się, jak jego silny blask rozświetla okolicę! Teoretycznie mogłoby przeszkadzać to nieco w obserwacjach komety i Starlinków, ale wczoraj raczej dodawało to uroku - będzie dobrze – pisze Karol Wójcicki.

Co ciekawe jest to już trzeci raz w tym roku, kiedy będziemy mogli obserwować superksiężyc. Pierwszy raz takie zjawisko miało miejsce w sierpniu i był to tzw. Księżyc Jesiotrów. Kolejny raz superpełnię obserwowaliśmy we wrześniu, a nasz satelita nazywany był Księżycem Plonów. Z kolei październikowa pełnia nosi natomiast przydomek Księżyca Myśliwych i jest to związane z praktykami rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy jesienią wyruszali na polowania.

Kometa C/2023 A3 przeleci nad Polską

Ukoronowaniem dzisiejszego wieczora będzie natomiast przelot komety C/2023 A3, którą będzie można podziwiać już od zmierzchu, czyli około godziny 18:45. Na poszukiwanie komety obserwatorzy będą mili czas do jej zachodu, czyli około godziny 20:30.

- Wypatrujcie jej nad zachodnim horyzontem. Dziś kometa będzie prawie na tej samej wysokości co jasna gwiazda Arkutr w Wolarzu, tylko kilkanaście stopni na lewo od niej. O 19:00 kometa będzie wisieć 16° nad widnokręgiem. Gołym okiem wygląda jak słabsza gwiazda z dłuuuugą smugą ciągnącą się od niej w lewo i do góry – wyjaśnia Karol Wójcicki.

Kometa z każdym dniem jest coraz słabiej widoczna. Z obserwacją jej gołym okiem duży problem mogą mieć mieszkańcy miast. Na zdjęciach robionych, chociażby przy użyciu telefonu wciąż jest pięknie widoczna.

- Te trzy niezwykłe zjawiska będziecie mogli zobaczyć na niebie zaledwie w ciągu JEDNEJ godziny. Jeśli to nie jest powodem, aby zabrać znajomych lub rodzinę na wspólne obserwacje to... to... te ja nie wiem, co to musiałoby być – zachęca autor strony „Z głową w gwiazdach”.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) – co warto wiedzieć?

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) została odkryta 9 stycznia 2023 roku przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan w Chinach. Później jej obserwacje potwierdzili naukowcy z programu ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System), którego celem jest wykrywanie potencjalnie niebezpiecznych planetoid. Kometa zyskała swoją nazwę dzięki tym dwóm obserwatoriom i stała się przedmiotem zainteresowania astronomów na całym świecie.

Kiedy i jak najlepiej obserwować kometę?

Najlepszy czas na obserwację komety C/2023 A3 to okres po 12 października 2024 roku, kiedy znajdzie się ona najbliżej Ziemi – w tzw. perygeum. Kometa będzie widoczna na niebie wieczorem, tuż po zachodzie Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem. Każdego kolejnego dnia w tygodniu od 12 do 19 października kometa będzie widoczna coraz wyżej nad linią horyzontu, jednak jej jasność może stopniowo maleć. Obserwacje mogą być także utrudnione przez jasny Księżyc.

Wspomnienie komety Hale’a-Boppa

Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce pod koniec XX wieku, kiedy to mogliśmy podziwiać kometę Hale’a-Boppa. Była ona widoczna na nocnym niebie przez niemal półtora roku, stając się jednym z najjaśniejszych i najbardziej spektakularnych obiektów astronomicznych tamtej dekady. Przelot komety Hale’a-Boppa stał się kultowym wydarzeniem dla miłośników astronomii, pozostawiając niezapomniane wspomnienia w pamięci obserwatorów na całym świecie.

Przelatująca nad naszymi głowami kometa to rzadkie zjawisko, które warto uwzględnić w swoich planach obserwacyjnych.  Zwłaszcza teraz gdy jej przelotowi towarzyszyć będą jeszcze dwa inne ciekawe zajwiska.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama