Pacjenci szpitali nie opływają w luksusy, a o jedzeniu w lecznicach krążą legendy. Nie chodzi o to jak jest dobre, ale raczej jak kiepsko są żywieni chorzy. Specjalny program pilotażowy obowiązuje tylko do połowy roku, ale ma tę sytuację zmienić.
Piotrkowski szpital bierze udział w rządowym programie "Dobry posiłek w szpitalu". Oznacza to, że pacjenci powinni być żywieni zgodnie z zaleceniami dietetyka, a NFZ płaci dodatkowo na wyżywienie pacjentów. Stawka ja jedną osobę dziennie podczas pobytu na oddziale szpitalnym to 25,62 zł. Pieniądze te są dodatkowymi przeznaczonymi na wyżywienie. Co można podać pacjentowi za taką kwotę?
Co w jadłospisie szpitala w Piotrkowie?
W tym tygodniu jadłospis przewiduje na przykład na czwartek, na śniadanie: płatki jaglane na mleku, masło, bułkę grahamkę oraz kromkę pieczywa pszennego, a do tego ogórek i rukola, pasztet sojowy oraz herbata z cukrem. Na drugie śniadanie wafle ryżowe, a na obiad zupa buraczkowa z makaronem, kasza jęczmienna pęczak i pulpety wieprzowe z sosem pomidorowym oraz sałatka z papryki, ogórka kiszonego i cebuli. Do tego kompot. Na podwieczorek mandarynka, a na kolację bułka grahamka i kromka pieczywa pszennego, masło, biały ser, rzodkiewka i herbata z cukrem.A w tym tygodniu na obiad była już między innymi zupa ryżanka oraz ziemniaki z koperkiem, jajka sadzone z bazylią i mizeria albo rosół z lanymi kluskami z mąki pełnoziarnistej, kasza gryczana, a do niej schab duszony z sosem pieczarkowym i fasolka szparagowa gotowana.
Pilotaż tylko do połowy roku
Od 11 grudnia 2023 r. Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczy w rządowym programie pilotażowym „Dobry posiłek w szpitalu”. Do 30 czerwca szpital musi trzymać się specjalnych zasad.W ramach pilotażu wszystkie posiłki muszą być przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany pod nadzorem dietetyka. Dostępne dla pacjentów muszą być również informacje o rodzaju posiłku i składzie produktów, wartości energetycznej i odżywczej, sposobie obróbki oraz obecności alergenów. Codziennie szpital musi też publikować w Internecie zdjęcia co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet danego dnia.
Program został wymyślony przed wyborami parlamentarnymi. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się we wrześniu 2023 roku. Celem programu jest zwiększenie dostępności porad i edukacji żywieniowej oraz poprawa jakości żywienia w szpitalach. I ma pokazać, że żywienie to integralna część całego procesu leczenia.
Program pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalu” potrwa do 30 czerwca 2024 r. Szpital, by dostać dodatkowe pieniądze z NFZ, musi spełnić wymogi. Dieta powinna być prawidłowo zbilansowana i urozmaicona, a posiłki powinny być podawane 3-5 razy dziennie zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka. Wymagania są także co do różnorodności, urozmaicona pod względem smaku, kolorystyki, konsystencji i strawności potraw oraz obróbki termicznej. Wymagany jest też dodatek warzyw lub owoców do każdego posiłku najlepiej surowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.