reklama

Ulica Wojska Polskiego w Piotrkowie. Dawniej zwana Bykowską i Nowowarszawską [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Wojska Polskiego w Piotrkowie. Dawniej zwana Bykowską i Nowowarszawską [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaObecna ulica Wojska Polskiego została wytyczona na terenach Wielkiej Wsi sąsiadującej z Piotrkowem na początku XIX wieku. W latach 1828-29 zrealizowano przebicie przez miasto głównej arterii przelotowej, właśnie obecnej ul. Wojska Polskiego, którą zaprojektował w tym samym miejscu Jan Muller.
reklama

Obecna ulica Wojska Polskiego powstała jako główna arteria miejska. Wytyczono ją otwierając tereny miejskie w kierunku północno - zachodnim. Powstała podczas porządkowania komunikacyjnego tak zwanej Wielkiej Wsi pod Piotrkowem.

Także około 1826 r. powstał nowy plac zwany Litewskim, przy drodze ku wsi Wierzeje. A w 1830 r. wytyczono na północ aleję w kierunku nowych cmentarzy. Obecnie to ul. Cmentarna. W 1840 r. tereny Wielkiej Wsi i Miasta Żydowskiego włączono do Piotrkowa. 

ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]

Jak ulicę Wojska Poslkiego budowano

Roboty terenowe rozpoczęto w kwietniu 1828 roku, wykorzystując jako materiał brukarski głazy z rozbieranego północnego odcinka murów miejskich za klasztorem dominikanów.

reklama

Dawniej ulica Wojska Polskiego nosiła nazwę Dominikańska, Toruńskie Przedmieście, Bykowska, Nowowarszawska oraz Bykowskie Przedmieście.

W 1830 r. wytyczono dalej na północ aleję w kierunku nowych cmentarzy (obecnie ul. Cmentarna). W 1840 r. tereny Wielkiej Wsi i Miasta Żydowskiego włączono do Piotrkowa. Dalszą ich regulację wstrzymał w 1865 r. pożar.

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

Ulica prowadząca przez Wielką Wieś

Pierwsza wzmianka o Wielkiej Wsi pochodzi z 1420 r. Stanowiła wówczas własność królewską i podlegała staroście piotrkowskiemu. Północna część Wielkiej Wsi zachowała do XVIII w. charakter wiejski. Część południowa od XVI w. była dzielnicą dworów magnackich. Wzniesiono tu w XVI w. zamek królewski, a w latach 30. XVIII w. nieistniejące, zniszczone w pożarze, kościół i klasztor Franciszkanów.

reklama

Funkcjonowały tu dwie jurydyki, czyli osada obok miasta królewskiego, niepodlegające władzom miejskim: starościńska i biskupia. Ta pierwsza, od XVI w. zamieszkała była przez ludność żydowską, przekształcając się z czasem w Żydowskie Miasto. 

Zabudowana ciasno stłoczonymi drewnianymi domami, z murowaną synagogą i kirkutem - zamieszkała była w XVIII w. przez ok. 2 tys. osób i stanowiła potężny ośrodek handlu i rzemiosła. Płonęła wielokrotnie. Ostatecznie zniszczył ją w 1786 r. wielki pożar.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama