reklama

Ulica Pijarska na Starym Mieście w Piotrkowie. Są tu jedne z najstarszych zabytków w mieście [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ulica Pijarska na Starym Mieście w Piotrkowie. Są tu jedne z najstarszych zabytków w mieście [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaUlica Pijarska na Starym Mieście w Piotrkowie Trybunalskim należy do najstarszych ulic w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Znajdują się tu także jedne z najstarszych zabytków. Między innymi zespół klasztorny jezuitów.
reklama

Ulica Pijarska w Piotrkowie łączy ul. Krakowskie Przedmieście z ul. Łazienną Mokrą. Długość ulicy to zaledwie około 120 metrów. A jest przy niej ulokowanych wiele zabytkowych budowli. 

Przy ul. Pijarskiej położony jest zabytkowy zespół klasztorny jezuitów, jaki zakon pijarów przejął po kasacie konkurencyjnego zgromadzenia. Stąd wzięła się tez nazwa ulicy, przy której po 1788 pijarzy korzystali z obiektów po skasowanym zakonie jezuitów. Sam zakon pijarów z kolei skasowano w 1864 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Piastowskie w Piotrkowie. Powstały tu pierwsze piotrkowskie wysokościowce [ZDJĘCIA]

Najcenniejszy zespół klasztorny

Zespół klasztorny składa się z barokowego kościoła św. Franciszka Ksawerego, starego kolegium i nowego kolegium (obecnie I Liceum Ogólnokształcące). Pijarzy prowadzili w gmachach szkołę do 1833, przekształconą następnie w gimnazjum wojewódzkie.

reklama

Kościół św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Pijarskiej, został wybudowany w latach 1695–1729 przez jezuitów. Jest najcenniejszym pod względem artystycznym zabytkiem architektonicznym Piotrkowa.

Architektura świątyni łączy cechy baroku i rokoka. Autorem projektu budowli był architekt J. I. Delamars. Kościół jest budowlą zasadniczo jednonawową, zakończoną półkolistym prezbiterium, ale posiada trzy pary kaplic otwartych arkadami do nawy głównej. Bryła kościoła zamyka kompozycyjnie ulicę Konarskiego, biegnącą od Rynku Trybunalskiego.

Jezuici przybyli do Piotrkowa w 1677 r. Zakupili tu dwa domy, łaźnie i place w południowej części miasta. Przybyli z zamiarem otworzenia szkoły. Aprobatę sejmu dla tej idei otrzymali w 1678 r. Budowę murowanej jezuickiej świątyni rozpoczęto w 1698 r. W 1706 r. szkołę jezuicką podniesiono do rangi kolegium.

reklama

Pijarzy przybyli do Piotrkowa w 1674 i osiedli w kamieniczce przy ul. Rwańskiej, otrzymanej od Stanisława Jaxa Bykowskiego. Założyli w niej kaplicę i szkołę, konkurującą z piotrkowskim kolegium jezuitów. 

ZOBACZ TAKŻE "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]

Zabytkowa ulica Pijarska

Ulica Pijarska wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków. Do rejestru zabytków wpisane są budynki zespołu klasztornego, a także kamienica pod adresem Pijarska 5/Konarskiego 4. To dom z przełomu XVII i XIX w.

reklama

Nieruchomość składa się z dwóch posesji - działki przy Konarskiego 4 i Pijarskiej 5 w Piotrkowie. Pod tym adresem widnieje obecnie narożna kamienica. Dawniej były to dwa odrębne budynki. Z czasem mieszczańska kamienica została połączona w jedną posesję z wejściem głównym od ulicy Konarskiego. 

Do gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego są też wpisane kamienice pod adresem Pijarska 1, a także kamienica z początku XVIII wieku przy Pijarskiej 3. Ujęto w ewidencji także dom zakonny z 1892 roku przy Pijarskiej 6 oraz dom pod adresem Pijarska 9.

Obiekt przy Pijarskiej 7 to oficyna kamienicy Rynek Trybunalski 10. W 2017 roku kamienica przy Pijarskiej 7 została nagrodzona w konkursie "Nowa Elewacja" organizowanym przez Urząd Miasta w Piotrkowie. Właściciele budynku otrzymali w nagrodę 20.000 złotych. 

reklama

Na kamienicy przy ul. Pijarskiej 7 umieszczona jest tablica informująca o kręceniu w tym miejscu scen do serialu Przeprowadzki (2000). Ulica pojawiła się także w filmach Ewa chce spać (1957), Święta wojna (1965), W cieniu nienawiści (1985), Daens (1992), Uprowadzenie Agaty (1993) oraz serialach Ucieczka z miejsc ukochanych (1987) i Syzyfowe prace (2000).

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama