Budynek powstał jako sala teatralna i gimnastyczna, a fundatorem byli piotrkowscy kolejarze. Na obiekt składali się członkowie sekcji Kulturalno - Oświatowej Pracowników Kolejowych. Składkowa szkoła wraz z salą była przeznaczona dla gimnazjum męskiego. Obiekt stanął na działce pod ówczesnym adresem Aleje 3 Maja 34, a obecnie Roosevelta 1.
Plan architektoniczny zatwierdzony został 12 października 1925 r. przez Ministerstwo Robót Publicznych. Budynek Gimnazjum Męskiego Humanistycznego wraz z budynkiem sali teatralnej i gimnastycznej został ukończony i oddany do użytkowania wroku 1934.
Po wojnie budowla szkolna i budynek sali zaczęły służyć Gimnazjum Mechanicznemu Związku Zawodowego Kolejarzy. Następnie istniało tu Technikum Mechaniczno - Elektryczne, Technikum Przemysłu Szklarskiego, a od 1971 r. Zespół Szkół Zawodowych. Obecnie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1.
Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie. Nazywana potocznie Krakówką. Tu była brama Krakowska [ZDJĘCIA]
Sala przy Roosevelta zaprojektowana w 1925 roku
Budynek sali gimnastycznej został wzniesiony na podstawie projektu z 1925r., którego autorem jest Karol Kuczyński. Sala pomyślana była w stylu neoklasycznym, ale obecny wygląd budynku różni się od projektowanego. Nie zrealizowano kopuły pośrodku korpusu głównego.Budynek wzniesiono przy północnej granicy działki wzdłuż ul. Żeromskiego, dostawiony został od północnego-zachodu pod kątem prostym do budynku głównego szkoły.
Budynek murowany z cegły pełnej ceramicznej. Jest złożony z jednopiętrowych segmentów, przykryty dachem czterospadowym, ryzality i łącznik pokryto dachami dwuspadowymi przenikającymi się wzajemnie.
We wnętrzu zachował się pierwotny wystrój w formie profilowanego gzymsu i częściowo oprawy architektonicznej portalu sceny.
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Ulica Roosevelta w Piotrkowie
Ulica Roosevelta znajduje się w południowej części miasta, w miejscu dawnego traktu do Działoszyna i Wrocławia. Od nazwy pobliskiej wsi Bujny zyskał on w 1782 r. nazwę Buynowskiej Drogi, a później Bujnowskiego Przedmieścia, a następnie ulicy Bujnowskiej. Po II wojnie światowej w 1945 r. ulicę nazwano imieniem Franklina Delano Roosevelta.Przy tej samej ulicy stoi piotrkowski "Pekin". To budowla niezwykła i charakterystyczna dla miejskiego krajobrazu Piotrkowa Trybunalskiego. Znajduje się przy ulicy Franklina Roosevelta 9. Budynek mieszkalny powstał z myślą o pracownikach kolei. Obiekt ma jednak niespotykaną architekturę i sąsiaduje z charakterystyczną wieżą ciśnień.
Budynek powstał w okresie międzywojennym na potrzeby rodzin kolejarskich. Umiejscowiono go w pobliżu lokomotywowni, a jego widok niezmiennie kojarzy się z kolejową wieżą ciśnień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.