reklama

Po tym architekcie zostały w Piotrkowie najpiękniejsze budynki. Piotrkowianin zaprojektował je z rozmachem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Po tym architekcie zostały w Piotrkowie najpiękniejsze budynki. Piotrkowianin zaprojektował je z rozmachem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Architekt zostawił po sobie jedne z najpiękniejszych budynków w Piotrkowie Trybunalskim. Urodzony w mieście, wykształcony w Petersburgu, przez 30 lat zaprojektował kilkadziesiąt budowali. W tym piotrkowski sąd czy obecną siedzibę ośrodka kultury.
reklama

Gdzie by nie spojrzeć w Piotrkowie zostawił po sobie pamiątki Feliks Nowicki, jeden z najpłodniejszych architektów przełomu wieków XIX i XX. Jego projekty wyróżniają się na tle innych budowli i niemal od razu można rozpoznać jego styl i rękę. To między innymi sąd, willa "Wanda" czy budynek przychodni Medicall.

Feliks Nowicki urodził się w Piotrkowie w 1840 roku i pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Nowina. Był absolwentem Gimnazjum Rządowego Męskiego, znanego dziś jako I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, oraz wychowankiem Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

Był głównym architektem guberni piotrkowskiej. W roku 1896 został także akademikiem. Architekt zmarł 31 maja 1920 roku w Piotrkowie. Jego grób, wykonany przez znanego mistrza sztuki kamieniarskiej Franciszka Cynglera znajduje się  jednak w Warszawie na słynnych Powązkach.

Projekty najokazalszych budowli w Piotrkowie

Projektował zarówno obiekty sakralne, gmachy użyteczności publicznej, jak i budynki mieszkalne. Przez trzydzieści pięć lat zaprojektował i wybudował kilkadziesiąt obiektów. Większość z nich znajduje się w Piotrkowie oraz w Łomży.

Jeden z najstarszych piotrkowskich budynków autorstwa Felika Nowickiego to gmach dawnego Towarzystwa  Dobroczynności dla Chrześcijan, mieszczący się przy ulicy Wojska Polskiego 75. Gmach, w którym znajduje się obecnie pogotowie opiekuńcze wzniesiono w 1889 roku.

W Piotrkowie Feliks Nowicki zaprojektował także budynek przy ulicy Wojska Polskiego 77. Współcześni piotrkowianie znają jako siedzibę Instytutu Zdrowia Medicall. Pierwotnie jednak budynek zajmowały Bank Włościański i Izba Skarbowa. Wzniesiono go w 1877 roku. Został zaprojektowany przez architekta na planie zbliżonym do litery E, z dwoma ryzalitami w skrajnych osiach i pseudoryzalitem w części środkowej. 

Inne budynki autorstwa najsłynniejszego piotrkowskiego architekta to stojący przy Alei 3 Maja 12 budynek Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących Miasta Piotrkowa. Dziś to siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. Powstał dla związku rzemieślników na początku XX wieku. Jego pierwotna funkcja była podobna. Wzniesiono budynek dla Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Przemysłowców i Handlujących Miasta Piotrkowa.

ZOBACZ TUTAJ: Słynna Willa "Wanda" w Piotrkowie. Przypomina projekty Gaudiego z Barcelony

Z kolei najnowocześniejszy piotrkowski budynek autorstwa Nowickiego to modernistyczna willa "Wanda" przy ulicy Dąbrowskiego. Zwieńczona u szczytu kobiecą rzeźbą budowla powstała w 1904 roku, i kosztowała jej ówczesnego właściciela, inżyniera Pętkowskiego, równe 20 tysięcy rubli. Słynna willa "Wanda" to bogato zdobiony budynek przy ul. Dąbrowskiego 14 w Piotrkowie Trybunalskim. To budynek zaprojektowany przez Feliksa Nowickiego dla inżyniera Edwarda Pętkowskiego. Od 1914 roku budynek pełnił funkcję m.in. Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich, potem siedziby gestapo i NKWD, Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Także budynek sądu w Piotrkowie wzniesiono w 1907 roku według projektu Feliksa Nowickiego. Gmach ma kształt podkowy, a pośrodku znajduje się dziedziniec z fontanną. Budowla powstała na miejscu dawnego magazynu solnego. Okazały gmach przy ówczesnej ulicy Petersburskiej (obecnie Słowackiego 5), zbudowano z przeznaczeniem na siedzibę sądu gubernialnego i hipoteki. Budynek Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim został zbudowany z inicjatywy cara Rosji Mikołaja II i przez niego ufundowany.

Budował w Piotrkowie i w Łomży. Projektował kościoły

Feliks Nowicki to gubernialny architekt Piotrkowa, noszący tytuł szambelana papieskiego.  Tworzył nie tylko Piotrkowie. Kilka lat spędził w Łomży, gdzie zasłynął jako budowniczy oddziału Banku Państwa Rosyjskiego (1886) przy ulicy Dwornej, Szpitala św. Ducha (1886), Gimnazjum Męskiego (1896-1906) oraz Gimnazjum Żeńskiego (1914).

Był też twórcą wielu obiektów sakralnych w tym m.in. Sanktuarium w Krypnie (1881-1885) oraz kościołów w Goworowie (1881-1888), Grocholicach (1898-1908), Kamieńsku (1899-1904), Rozprzy (1914-1919), Sulejowie, Bęczkowicach i Rędzinach.

Kościół św. Floriana w Sulejowie. Budowany w latach 1901–1903, murowany z cegły, w stylu neogotyckim. Projekt budowy wykonał Feliks Nowicki. Konsekrowany w 1908 r. przez bpa Stanisława Zdzitowieckiego, ordynariusza kujawsko-kaliskiego.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1899-1904 staraniem ks. Ignacego Jankowskiego według projektu arch. Feliksa Nowickiego. Uroczystego poświęcenia świątyni (konsekracji) dokonał 20.06.1904 r. biskup Stanisław Zdzitowiecki. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama