reklama

Budynek przy 3 Maja miał salę koncertową i gimnastyczną. Zbudowali go piotrkowscy rzemieślnicy i kupcy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budynek przy 3 Maja miał salę koncertową i gimnastyczną. Zbudowali go piotrkowscy  rzemieślnicy i kupcy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPowstał dla związku rzemieślników na początku XX wieku. Okazały budynek przy reprezentacyjnej ulicy Piotrkowa to kolejna budowla projektu Feliksa Nowickiego. Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie użytkuje pomieszczenia przy al. 3 Maja od 2003 roku.
reklama

Współcześni piotrkowianie znają to miejsce jako Miejski Ośrodek Kultury. Jego pierwotna funkcja była podobna. Wzniesiono budynek dla Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Przemysłowców i Handlujących Miasta Piotrkowa.

Powstał jako budynek użyteczności publicznej mieszczący wnętrz między innymi okazałą salą koncertową. Autorem projektu był piotrkowski architekt Feliks Nowicki, który zaprojektował między innymi gmach sądu i słynną willę "Wanda".

Budowla powstała w latach 1912-13 na zamówienie piotrkowskich rzemieślników. Przeznaczona była na działalność społeczno-kulturalną, jaką prowadziło Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących Miasta Piotrkowa.

Postał przy ówczesnej Alei Aleksandrowskiej, która na przełomie wieków XIX i XX stawała się jedną z reprezentacyjnych ulic Piotrkowa. Obiekt mieścił salę koncertową, salę zebrań, bufet, sklepy oraz salę gimnastyczną.

reklama

Miejski Ośrodek Kultury w reprezentacyjnej budowli

Stowarzyszenie, które przekształcone zostało w Związek Rzemieślników Chrześcijan w Piotrkowie, użytkowało obiekt aż do 1953 r. Następnie stał się własnością Skarbu Państwa i umieszczono w nim dom kultury. Najpierw powiatowy, potem wojewódzki. Po likwidacji województwa piotrkowskiego, od 1999 r. obiekt należy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie. Od 2003 roku jest jego główną siedzibą.

reklama

Obiekt wybudowano w stylu zmodernizowanego klasycyzmu. Elewacja ujęta parą ryzalitów podzielona jest rytmicznie rozstawionymi pilastrami. Obiekt usytuowany jest w centralnej części XIX-wiecznego Piotrkowa, po wschodniej stronie Alei 3 Maja. Z obu stron gazonu wytyczone zostały wjazdy do budynku.

W 2003 roku budynek przy al.3 Maja 12 stał się główną siedzibą Miesjkiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie. W 2005 roku odzyskał zabytkową elewację, a dzięki unijnemu projektowi: „Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w województwie łódzkim” blask odzyskało wnętrze budynku. Budynek Miejskiego Ośrodka Kultury jest wpisany do rejestru zabytków.

reklama

Aleja 3 Maja, reprezentacyjna ulica Piotrkowa

Aleja 3 Maja to jedna z reprezentacyjnych ulic Piotrkowa Trybunalskiego. Ma długość 695 metrów. Większość znajdujących się przy niej kamienic wybudowano w stylu secesyjnym na przełomie XIX i XX wieku.

Projekt wytyczenia ulicy powstał około 1865, w ramach planu porządkowania i odbudowy miasta po pożarze. Sama ulica powstała w 1873, a w 1921 została wybrukowana. Wysadzana rzędami drzew, początkowo kasztanowcami i klonami, a następnie brzozami oraz lipami.

W przeszłości w obrębie Alei 3 Maja i ul. Reymonta 4 istniał cmentarz ewangelicki, z którego nagrobki z końca XVIII i początku XIX w. przeniesiono na nowy cmentarz ewangelicki utworzony w 1873 przy ul. Cmentarnej. 

Ulica w przeszłości nosiła miana Aleksandryjskiej, Szkolnej, Lipowej, by w roku 1917 otrzymać nazwę alei 3 Maja. W okresie okupacji hitlerowskiej nosiła nazwę Lindenallee, czyli alei Lipowej, a w latach 1952–1989 Bolesława Bieruta.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama