reklama

Po Starowarszawskiej 18 nie zostało śladu. Kamienica wyburzona została w 2023 roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Po Starowarszawskiej 18 nie zostało śladu. Kamienica wyburzona została w 2023 roku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Kamienicę zbudowano na rogu Starowarszawskiej i Prerca w 1880 roku. Dom przetrwał do naszych czasów, ale został wyburzony. Ślady po nim zostały tylko na fotografiach. Budynek był własnością prywatną od lat był pustostanem grożącym zawaleniem.
reklama

Kamienica przy ul. Starowarszawskiej 18 w Piotrkowie przetrwała ponad sto lat. Nie udało się jednak jej zachować, choć była wpisana do rejestru zabytków. Została wyburzona w roku 2023. 

Nieruchomość, na której wznosiła się kamienica położona była poza obrębem murów miejskich Piotrkowa  na gruntach należących jednak do miasta. Położona była przy trakcie wiodącym od bramy miejskiej zwanej Wolborską, przez Wielką Wieś i Jurydykę Arcybiskupią w kierunku Wolborza i Sulejowa.

Trakt ten na odcinku do zamku królewskiego w Wielkiej Wsi nazywany był „ulicą, którą Kramnice zowią". W tej okolicy osiedlali się często przybywający do Piotrkowa obcokrajowcy. W XVIII wieku położona na gruntach miejskich przy owym trakcie osada określana była jako Przedmieście Warszawskie. Obecnie jest to część ulicy Starowarszawskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem

Kamienica przetrwała ponad sto lat

Działka odnotowana jest na planie miasta wykonanym w 1789 roku lecz nie posiada jeszcze w tym czasie własnego numeru hipotecznego. Na kolejnym planie miasta pochodzącym z 1824 roku we frontowej części posesji wznosi się duży prostokątny budynek, kolejny - mniejszy znajdował się przy wschodniej granicy działki, najmniejszy zaś przy granicy zachodniej. Dalej, na północ, znajdował się ogród sięgający dzisiejszej ulicy Zamkowej. 

Zabudowa ta uległa zapewne zniszczeniu w pożarze jaki miał miejsce w lipcu 1865 roku. Po tym pożarze wschodnia część posesji została zajęta w związku z podjęciem prac przy regulacji rzeki Strawy. Budynek, który przetrwał do 2023 roku,  wzniesiono 1880 roku jako budynek mieszkalny. Po II wojnie światowej pełnił on funkcje mieszkalne i handlowe.

Budynek miał cechy stylu neoklasycystycznego. Obiekt położony był o około 190 m na wschód od Rynku Trybunalskiego, w kwartale zwartej zabudowy sąsiadującej z piotrkowskim Starym Miastem. Kwartał ten ograniczają ulice: Starowarszawska (od południa), Zamurowa (od zachodu), Zamkowa (od północy) i Pereca (od wschodu). Środkiem tej ostatniej ulicy płynie skanalizowana rzeka Strawa. Działka znajduje się w południowo-wschodnim narożniku kwartału, u zbiegu ulic Starowarszawskiej i Pereca i ma około 200 mkw. powierzchni.

ZOBACZ TAKŻE: Stary Areszt w centrum Piotrkowa. Znacie jego bogatą historię? [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica z ciekawą elewacją

Zabudowany był teren u zbiegu ulic Starowarszawskiej i Pereca, a niewielkie podwórze od zachodu i północy otoczone jest przez teren należący do posesji Starowarszawska 16, od wschodu zaś graniczy z ulicą Pereca. Podwórze nie jest wygrodzone a jego teren nie jest utwardzony. Zachodnia ściana budynku była wspólna z budynkiem na posesji Starowarszawska 16.

Kamienica była murowana. Budynek był dwukondygnacyjny z dodatkową - trzecia - niższą kondygnacją odpowiadającą poddaszu, niepodpiwniczony, z nieużytkowym poddaszem, kryty dachem trójspadowym, z dodatkowymi połaciami przy frontonach.

Ściany rozczłonkowane spiętrzonymi pilastrami ustawionymi na parterze i piętrze na piedestałach. Pilastry na poziomie parteru pokryte pasowymi boniami. Na parterze i na poziomie poddasza pilastry wieńczące przechodzące w profilowany gzyms głowice kostkowej, zaś na piętrze głowice kompozytowe podtrzymującymi profilowany gzyms.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama