reklama

Plebania Fary przy Garncarskiej. Należy do najstarszego kościoła w Piotrkowie

Opublikowano:
Autor:

Plebania Fary przy Garncarskiej. Należy do najstarszego kościoła w Piotrkowie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKilkusetletni budynek w pobliżu dawnych miejskich murów miejskich to plebania kościoła św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie. Zabytkowa plebania została wybudowana w XVIII wieku na Starym Mieście. Służy kapłanom piotrkowskiej Fary od 270 lat.
reklama

Ciekawa budowla przy ul. Garncarskiej 2 w Piotrkowie sąsiadująca z  kościołem św. Jakuba Apostoła to plebania tej parafii. Najstarsza świątynia w mieście zwana Farą, ma także najstarszy budynek służący tradycyjnie jako mieszkanie dla proboszcza i kancelaria parafialna.

Budynek plebanii został wzniesiony w 1754 z inicjatywy proboszcza Macieja Mostowskiego. Od strony południowej i wschodniej wspiera się na odcinku dawnych murów miejskich Piotrkowa. A obok budynku widać zachowany fragment murów miejskich.

Pierwotnie budynek został wybudowany w stylu barokowym. Później był przekształcany. Zachował jednak odrębny charakter architektoniczny. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i znajduje się tam od 1967 roku.

reklama

Plebania w trakcie obrad Trybunału Koronnego była rezydencją jego prezydentów. A w latach 1813–1816 mieściła się w nim szkoła prowadzona przez pijarów. W czasie powstania listopadowego budynek pełnił funkcję szpitala wojsk polskich.

Plebania najstarszego kościoła w Piotrkowie

Plebania należy do parafii św. Jakuba Apostoła w  Piotrkowie. To najstarszy piotrkowski kościół zwany Farą. Parafię erygowano w XII wieku. 28 września 2019 świątynia została podniesiona do tytułu bazyliki mniejszej.

reklama

Kościół murowany był wybudowany w końcu XII w., w stylu romańskim, potem przebudowany w stylu gotyckim. Budowla gotycka z barokowymi kaplicami wzniesiona została z fundacji Piotra Włostowica. Obecny jego wygląd pochodzi jednak z XIV w. Przy północnej ścianie prezbiterium zachował się cokół pierwotnego kościoła.

Ołtarz główny w kościele pochodzi z pierwszej poł. XIX w. Umieszczony w nim obraz Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny z ok. 1510 r. jest darem Królowej Bony. Został przemalowany w początku XVII w. W ołtarzu również obrazy: Męczeństwa św. Jakuba i Ecce Homo z 1875 r. Cztery ołtarze boczne mają ornamenty rokokowe z poł. XVIII w. W nich obrazy: św. Antoniego z poł. XVIII w., Świętej Rodziny z ok. poł. XVIII w. i św. Stanisława Biskupa Męczennika z 1878 r.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama