reklama

Piotrkowska "Pioma" produkowała maszyny dla górnictwa. Działała pół wieku, zatrudniała kilka tysięcy ludzi [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrkowska "Pioma" produkowała maszyny dla górnictwa. Działała pół wieku, zatrudniała kilka tysięcy ludzi [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Piotrkowska "Pioma" przez niemal 50 lat produkowała maszyny dla górnictwa.  "Pioma"  miała swoją markę w Polsce i na świecie, a zatrudniała ponad sześć tysięcy pracowników. Jej świetność przypadła na lata 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Obecnie zakład "Pioma" Odlewnia zatrudnia około 300 osób. 
reklama

Fabryka Maszyn Górniczych w Piotrkowie Trybunalskim powstała w 1956 roku. Taką nazwę nadano wówczas przekształconej Wytwórni Konstrukcji Stalowych "Mostostal", jaka została zlokalizowana w mieście na podstawie podjętych kilka lat wcześniej decyzji.  "Pioma" na początku lat 90. została przekształcona w spółkę akcyjną, a w roku 2001 została przejęta przez spółkę Przedsiębiorstwo Usługowe Utech. Następnie w 2005 roku kupiła zakład Fabryka Maszyn "Famur" i od tej pory  "Pioma" działała w ramach Grupy "Famur".

Fabryka wybudowana od podstaw

Decyzja o budowie fabryki zapadła w połowie lat 50. Początkowo obliczano, że koszt wyniesie 75 mln zł. Ostatecznie kosztorys opiewał na 113 mln zł. Zakład powstawał na południowo-zachodnim krańcu miasta.

26 grudnia 1956 roku przekazano do rozruchu pierwszą część powstającej fabryki. Z Zabrza i Wałbrzycha sprowadzono do Piotrkowa 330 ton maszyn. Przyjechali też fachowcy. Uroczyste otwarcie Fabryki Maszyn Górniczych "Pioma"  w Piotrkowie odbyło się 29 grudnia 1956 r. Fabryka szybko stała się znaczącym zakładem produkującym maszyny górnicze. Dwa lata po jej uruchomieniu maszyny z Piotrkowa ruszyły na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej.

Od 1 stycznia 1959 r. nazwę zakładu zmieniono na Fabrykę Maszyn Górniczych im. Tadeusza Żarskiego. Dopiero 19 marca 1966 r. nazwę przedsiębiorstwa uzupełniono o słowo „Pioma”. Zakład w Piotrkowie wyspecjalizował się w produkcji urządzeń dla górnictwa odkrywkowego. Zaczął zaopatrywać między innymi zagłębie konińskie, gdzie trwało wydobycie węgla brunatnego.

"Pioma" dla górników i kolejek linowych

"Pioma"  produkowała i dostarczała urządzenia dla nowo powstałej Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”, Kopalni Siarki „Machów”, Portu Północnego i Huty „Katowice”. FMG „Pioma” stała się również jednym z największych producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego m.in. dla nowo powstającego Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Maszyny z Piotrkowa pracowały w kopalniach „Borynia”, „Jastrzębie”, „Zofiówka”, „Pniówek” i „Jankowice”. W tym okresie fabryka była też głównym producentem przenośników taśmowych „Gwarek” oraz podwieszanych kolejek linowych.

Produkcja z "Piomy" trafiała także do kontrahentów w Chinach, Indiach, Pakistanie, Albanii, Związku Radzieckim, Turcji, Brazylii i Argentynie.  

W przyzakładowym technikum, obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, kształcono młodych fachowców. Dla pracowników rozpoczęto budowę mieszkań. Pierwszy budynek powstał przy obecnej ulicy Armii Krajowej.  "Pioma"  finansowała także Klub Sportowy "Piotrcovia".

W latach 80. "Pioma"  została przyłączona do Gwarectwa Mechanizacji Górnictwa „Polmag” w Katowicach. Samodzielna fabryka została zlikwidowana, a nazwa zakładu brzmiała Gwarectwo Mechanizacji Górnictwa „Polmag” Fabryka Maszyn Górniczych „Pioma” im. T. Żarskiego w Piotrkowie Trybunalskim. 1 stycznia 1989 r. powstało z kolei Przedsiębiorstwo Mechanizacji, Automatyki i Elektroniki Górniczej POLMAG - EMAG Przedsiębiorstwo Państwowe Fabryka Maszyn Górniczych im. T. Żarskiego "Pioma" w Piotrkowie Trybunalskim.

Fabryka produkowała maszyny i urządzenia górnicze, produkowała odlewy żeliwne i stalowe, zajmowała się produkcją części zamiennych do produkowanych maszyn i urządzeń.

Co zostało z "Piomy"?

Po zmianie ustroju w Polsce, w 1990 roku zlikwidowano przedsiębiorstwo POLMAG - ELMAG i utworzone zostało 1 kwietnia 1990 r. przedsiębiorstwo pod nazwą Fabryka Maszyn Górniczych „Pioma” Przedsiębiorstwo Państwowe.

Na początku lat 90.  "Pioma" zaczęła współpracę z firmami niemieckimi. Wtedy to na rynek górniczy trafiły kolejki spągowe produkowane wspólnie z firmą „Walter - Becker". Pojawiły się także kontrakty na konstrukcje stalowe z Niemiec, USA, Szwecji, Norwegii, Francji i Belgii.

W 1992 roku przedsiębiorstwo przekształcono w jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa pod nazwą Fabryka Maszyn Górniczych "Pioma" S.A. W roku 2001 została przejęta przez  Przedsiębiorstwo Usługowe Utech, a w 2005 roku zakład stał się częścią grupy "Famur". Następnie 1 października 2014 roku nastąpiło połączenie katowickiego "Famuru" S.A. ze spółką zależną Fabryką Maszyn Górniczych "Pioma" S.A. z siedzibą w Piotrkowie. Z byłej fabryki maszyn górniczych powstały trzy podmioty: FMG  "Pioma"  , "Pioma Odlewnia" oraz "Zamet Industry".

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy