reklama

Plebania wsparta na odcinku dawnego muru miejskiego w Piotrkowie. To barokowa budowla z XVIII wieku [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Plebania wsparta na odcinku dawnego muru miejskiego w Piotrkowie. To barokowa budowla z XVIII wieku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPlebania kościoła św. Jakuba w Piotrkowie to barokowa budowla wkomponowana w dawne miejskie mury. Gościła prezydentów Trybunału Koronnego, gdy obrady odbywały się w Piotrkowie. Zabytek znajduje się pod adresem Krakowskie Przedmieście 2.
reklama

Plebania wzniesiona została w 1754 r. na fundamentach poprzedniej, a powstała z fundacji proboszcza parafii św. Jakuba w Piotrkowie ks. Macieja Mostowskiego. Jego herb, który jednak się nie zachował, pierwotnie umieszczono w tympanonie nad portalem wejściowym. 

Na mocy testamentu fundatora z 1763 r. plebania przeznaczona również na rezydencję prezydentów Trybunału Koronnego, który przewodził deputatom duchownym. Zazwyczaj zostawał nim kanonik gnieźnieński. W latach 1813-16 mieściła dwie klasy szkoły pijarskiej, w 1830 był tu lazaret wojsk polskich. 

Budowla została odnowiona między rokiem 1905 a 1911. W 1934 r. dobudowano przybudówkę łączącą plebanię z kancelarią parafialną. Zachowała jednak barokowy styl, choć z przekształceniami.

reklama

Do 1817 na części ulicy przy plebanii kościoła św. Jakuba znajdowała się brama Krakowska, jaka była częścią średniowiecznych murów miejskich Piotrkowa. Rozebrane zostały w większości w latach 20-tych XIX wieku. Obok tego miejsca przy Krakowskim Przedmieściu położony jest jeden z zachowanych fragmentów murów.

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

Zabytkowa plebania na Starym Mieście

Plebania położona w obrębie Starego Miasta na prostokątnej działce ograniczonej ulicami: Krakowskie  Przedmieście, Starowarszawska, Zamurowa i Garncarska. Plebania wraz z budynkiem kancelarii parafialnej jest wsparta na odcinku dawnego muru miejskiego.

reklama

Budynek jest murowany z cegły, obustronnie tynkowany, obramienia okien i cokoły ceglane, tynkowane. Dach kryty dachówką ceramiczną, karpiówką, daszki mansard blachą ocynkowaną.

Budynek parterowy z użytkowym poddaszem, podpiwniczony. Bryła zwarta, przekryta dachem naczółkowym. Elewacje z symetrycznymi, pionowymi podziałami za pomocą pilastrów, pomiędzy którymi okna. Elewacje ujęte u dołu gzymsem cokołowym, u góry bogato profilowanym gzymsem wieńczącym, na ścianach szczytowych między parterem i poddaszem gzymsy działowe. Elewacja południowa i wschodnia wsparte na szkarpach dawnych murów miejskich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Piotrkowska "Pioma" produkowała maszyny dla górnictwa. Działała pół wieku, zatrudniała kilka tysięcy ludzi [FOTO]

Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie

Ulica Krakowskie Przedmieście w Piotrkowie Trybunalskim to jeden z najstarszych traktów miejskich prowadzących na południe. Dawniej przechodziła przez bramę Krakowską w murach miejskich Obecnie tę sama nazwę - Krakowskie Przedmieście - nosi piotrkowskie osiedle.

reklama

Ulica Krakowskie Przedmieście zaczyna się na Starym Mieście w Piotrkowie od ul. Farnej i biegnie aż do południowej granicy miasta. Ma aż ponad 3,7 kilometra długości. Ne jest jednorodna. Inny charakter ma na początkowym odcinku na Starówce, a inny blisko piotrkowskich przedmieść. 

Ulica wzięła nazwę od przedmieścia, jakie rozciągało się za bramą miejską, wzdłuż dawnej drogi na Przedbórz. Nazywane zostało Krakowskim. Krakowskie Przedmieście występuje na lustracji z 1629 oraz 1661. Przedmieście, a później także ulica o tej nazwie, było określane potocznie jako Krakówka.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama