reklama

Piotrkowskie sklejki z ponad stuletnią tradycją. Zaczęło się od tartaku przy Bujnowskiej Szosie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Piotrkowskie sklejki z ponad stuletnią tradycją. Zaczęło się od tartaku przy Bujnowskiej Szosie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaPonad sto lat powstawały tu te same wyroby. Fabryka przy obecnej ulicy Roosevelta w Piotrkowie przechodziła różne koleje losu, ale przetrwała do naszych czasów. Zanim powstały piotrkowskie "Sklejki", przy Bujnowskiej Szosie istniał tartak napędzany maszyną parową.
reklama

Zakład produkujący sklejkę powstał w Piotrkowie w 1913 roku, na bazie istniejącego tam tartaku parowego. Płyty stolarskie zaczęły powstawać w fabryce przy ówczesnej Bujnowskiej Szosie w połowie lat 20. Do zakładu sprowadzono tak zwaną łuszczarkę, która pozwalała pozyskiwać cienkie płaty drewna i produkować z nich sklejkę stolarską.

Fabryka sklejek przy ul. Roosevelta 28 około 1920 r. przeszła na własność spółki akcyjnej dla prze­mysłu drzewnego „Oikos” ze Lwowa. Jej właściciele mieli już podobny zakład, w którym powstawały płyty stolarskie do produkcji mebli. Najpoważniejszymi akcjonariusza­mi byli kresowi obszarnicy i finansiści.

ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]

Piotrkowskie "Sklejki" własnością kresowych magnatów

Związkowe Zakłady Przemysłu Drzewnego i Budownictwa Drzewnego „Oikos” to spółka, która została założona w 1920 roku z siedzibą we Lwowie. Wśród jej założycieli był Polski Bank Przemysłowy SA, Ziemski Bank Kredytowy SA oraz hr Stanisława Badeni czy  Franciszek i Zygmunt Zamoyscy. Przedmiotem przedsiębiorstwa było prowadzenie gospodarstw leśnych i eksploatacja lasów. Spółka wytwarzała części budynków drewnianych, posadzki, meble, forniry, dykty klejone. Posiadała także cegielnię i fabrykę dachówek.

reklama

Fabryka w Piotrkowie pod zarządem spółki z Kresów została rozbudowana. Hale fabryczne mieściły się w ośmiu bu­dynkach murowanych, parterowych, każdy o dłu­gości ok. 20 m. Urządzenia produkcyj­ne stanowiły: łuszczarka, prasa, dwie su­szarnie, piła taśmowa, skrawarka płas­ka, piła fornirowa i trak pionowy.

Produkcja była przeważ­nie sezonowa, tylko w miesiącach wio­sennych i letnich. A zakład zatrudniał wtedy od 100 do 250 osób. Asortyment produkcji stanowiły: sklejka, płyty stolarskie blo­kowe, okleiny stolarskie. Produkcja rocz­na sięgała ok. 3–4 tys. metrów sześciennych gotowych wyrobów.

Podczas II wojny światowej i okupacji, zakład był w zarządzie niemieckim. Fabryka zmieniła produkcję na potrzeby frontu. Na przykład ze sklejki budowano na froncie małe domki, jako schronienie dla żołnierzy.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Zakłady po wojnie przejęte przez państwo

Po 1945 roku zakład został upaństwowiony, a pierwszym dyrektorem został Władysław Fabiszewski.Piotrkowskie "Sklejki" zostały przebudowane po raz kolejny. Z dawnych budynków pozostał barak po biurze, a inne budynki zlikwidowano lub zupełnie przebudowano. W latach 70. XX wieku zakład zatrudniał ponad 400 osób.

reklama

Obecnie firma nosi nazwę Piotrkowskie Zakłady Przemysłu Sklejek. Jest własnością prywatną. Zakład został najpierw postawiony w stan upadłości, a w końcu sprzedany przez syndyka inwestorowi z Piotrkowa.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama