Wygląd dawnego sklepu "Cepelia" zachował się tylko na starych fotografiach z lat 60. Przeszklony pawilon w stylu modernistycznym został wybudowany w latach 1962-1963. Prosta bryła z ogromnymi szybami wystawowymi to jeden z przykładów budownictwa tego okresu. W posobnym stylu utrzymany jest między innymi Dom Nauczyciela wzniesiony w pobliżu w podobnym okresie.
Jaki miał wygląd w swoich początkach istnienia, można zobaczyć na zdjęciach wykonanych najprawdopodobniej w 1966 roku na potrzeby wydawnictwa "Piotrków Trybunalski 1217-1967". Album powstał dzięki staraniom Społecznego Komitetu Obchodu 750-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Autorem zdjęć jest Ignacy Płażewski.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
"Cepelia" i piotrkowska Cepeliada
"Cepelia", czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, prowadziła placówki handlowe zajmujące się zbytem towarów wykonywanych bądź inspirowanych twórczością polskich artystów ludowych. Pawilon pod adresem Sienkiewicza 17 w Piotrkowie był jednym z takich sklepów w Polsce.
Sztuka ludowa w Piotrkowie zagościła także podczas tak zwanej Cepeliady, czyli Jarmarku Folkloru i Sztuki Ludowej podczas Centralnych Dożynek zorganizowanych w 1979 roku.
Centralne Dożynki w 1979 roku w Piotrkowie Trybunalskim były wydarzeniem, które miało spowodować rozwój ówczesnego województwa piotrkowskiego. Miasto wojewódzkie miało się pokazać z najlepszej strony. Na przyjęcie gości zostało specjalnie przygotowane. Nie tylko przebudowano ulice, ale nawet wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe. Specjalnie na dożynki rozbudowany został także stadion.
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie
Najbardziej charakterystyczny dla tej okolicy jest gmach poczty, ale także hali targowej czy Domu Nauczyciela. Ulica Henryka Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskim zyskała na znaczeniu w czasie gdy modna stała się też ulica Juliusza Słowackiego.Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie dawniej nosiła nazwę ulicy Pocztowej. To miano nie było przypadkowe, a wzięło się od siedziby gmachu pocztowego, który powstał na rogu ówczesnej ulicy Kaliskiej oraz Pocztowej. Obecnie to ulice Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza.
Pocztowa i Kaliska na przełomie XIX i XX wieku stały się modnymi miejscami, gdzie powstawały gmachy publiczne i okazałe kamienice. Z czasem zaczęły pełnić rolę centrum miasta. Wtedy ulica Kaliska, czyli dzisiejsza Juliusza Słowackiego zaczęła nabierać obecnego charakteru głównej ulicy miasta. Obecna ulica Sienkiewicza także zyskała wiele ciekawych obiektów. Chętnie budowano przy niej także w okresie II Rzeczypospolitej, jak w czasach współczesnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.