Piętrowa oficyna zwraca uwagę ciekawą elewacją ze zdobieniami w postaci tak zwanego wolego oka. Choć mocno zniszczony, budynek ma zaledwie około stu lat. Oficyna przy kamienicy pod obecnym adresem Narutowicza 18, powstała przed 1920 rokiem.
Budynek wybudowany został na początku XX wieku na działce przy ówczesnej ul. Rokszyckiej, obecnie Gabriela Narutowicza. Według zapisów w księdze hipotecznej, na tej nieruchomości przy ul. Narutowicza 18, dawniej nr 16, o obszarze 649 mkw. w roku 1920 istniały następujące budynki: dom mieszkalny jednopiętrowy z cegły kryty papą i oficyna jednopiętrowa z cegły kryta papą.
Właścicielem tej nieruchomości był wówczas Fryderyk Józef Ławraszonis. Według wykazu właścicieli nieruchomości w mieście Piotrkowie Trybunalskim z roku 1941 właścicielkami nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym jednopiętrowym, murowaną jednopiętrową oficyną i budynkiem gospodarczym w podwórzu były Janina Hłasko i Henryka Hyrosz.
Budynek od początku istnienia pełnił funkcję mieszkalną, jednak z powodu złego stanu technicznego został wyłączony z użytkowania.
ZOBACZ TAKŻE: "Pioma" w Piotrkowie produkowała dla górnictwa. To tu świętowano barbórkę [ZDJĘCIA]
Klasycystyczne detale na oficynie
Oficyna znajduje się on na zapleczu budynku frontowego przy Narutowicza 18, w kwartale zabudowy ograniczonym ulicami: Próchnika, Narutowicza, Sienkiewicza i Kopernika.Fasada budynku nosi cechy klasycystyczne. Elewacja frontowa dwukondygnacyjna o symetrii podkreślonej wejściem głównym i wolim okiem w zwieńczeniu ujętym w mocno profilowanym obramieniu. Podobne zwieńczenia w skrajnych osiach budynku, akcentowane płytkimi ryzalitami.
Budynek na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Przykryty został dachem trójpołaciowym. Główne drzwi wejściowe w elewacji frontowej są drewniane, dwuskrzydłowe, z półkolistym nadświetlem.
Elewacja frontowa budynku zwrócona jest ku wschodowi. Przed frontem oficyny istnieje podwórze otwarte do zbiegu ulic: Próchnika i Kopernika. Od północnego-zachodu do budynku przylega parterowy dom mieszkalny przy ul. Narutowicza 20.
ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]
Ulica Gabriela Narutowicza w Piotrkowie
Ulica Gabriela Narutowicza w Piotrkowie, przy której wybudowano oficynę miała wiele nazw. Między innymi w roku 1782 roku nosiła nazwę Rokszyckie Przedmieście. Nieco później, w roku 1786 nosiła nazwę Sieradzkie Przedmieście. Nazywana była także ulicą Blichowa w 1824 i 1870 r. Nazywano ją także Stary Trakt Sieradzki w 1840 r.Nazwa ulica Rokszycka obowiązywała w 1913 r. oraz przerwami do 1925 r. a także w latach 1940-1945. Z kolei nazwa Gabriela Narutowicza nadana jej została w 1925 r. i obowiązywała z przerwami do 1940 r.
Najczęściej w dokumentach pojawia się nazwa Rokszycka. Początkowo była to dzielnica dworków szlacheckich, pól i pastwisk, z czasem wznoszono przy niej kamienice mieszczańskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.