Kościół Świętego Jacka i Świętej Doroty w Piotrkowie Trybunalskim to budowla należąca niegdyś do zespołu klasztoru dominikańskiego przy ul. Wojska Polskiego. Budowla gotycka wzniesiona została najprawdopodobniej po okresie najazdów krzyżackich.
Według przekazów, zespół klasztorno-kościelny powstał z inicjatywy Władysława Łokietka. Fundacja miała mieć związek z dziękczynieniem za zwycięską dla Polaków bitwę przeciwko Krzyżakom pod Płowcami w 1331 roku. Według części historyków klasztor powstał dopiero w czasach Kazimierza Wielkiego, około 1340 roku. A budowa mogła przedłużyć się aż do 1370 r. Pierwsza pewna pisemna wzmianka na temat istnienia konwentu, znajdująca się w aktach dominikańskich kapituł prowincjonalnych, pochodzi dopiero z 1466 roku.
Patronują mu św. Dorota o św. Jacek Odrowąż
Znajdujący się przy klasztorze kościół otrzymał imię św. Doroty. Drugi, św. Jacek Odrowąż, to pierwszy polski dominikanin, został ogłoszony patronem w XVII wieku. Został kanonizowany w końcu wieku XVI.Oryginalnie gotycki kościół został dwukrotnie bardzo mocno zniszczony przez pożary w latach 1531 oraz 1612. Po pierwszej klęsce żywiołowej klasztor i kościół zostały odbudowane dzięki pomocy i staraniom królowej Bony.
Do powtórnej konsekracji odnowionego po pierwszym pożarze kościoła doszło w 1563 roku, a ceremonię przeprowadził biskup Stanisław Fałęcki, sufragan gnieźnieński. Drugi z pożarów spowodował, że w kościele runęło gotyckie, ostrołukowe sklepienie nawy. Po 1612 r. doszło do gruntownej przebudowy, a kościół otrzymał swój dzisiejszy późnorenesansowy wygląd.
W czasie przebudowy w XVII stuleciu zmieniono wielkości kształt okien. Sklepienie nawy głównej i prezbiterium - kolebkowe z lunetami, zostało ozdobione stiukami z XVII wieku.
Gotyckie poczatki, wnętrze w stylu rokoko
Wnętrze kościoła pochodzi z drugiej połowy XVIII stulecia. W podziemiach świątyni jest mauzoleum rodziny Bykowskich oraz grobowce ze zwłokami benefektorów i zakonników.Wnętrze kościoła pochodzi w większości z drugiej połowy osiemnastego wieku. Wykonane zostało w stylu rokoko. Można jednak odnaleźć również elementy stylów barokowego, klasycystycznego oraz eklektycznego. Wszystkie ołtarze i rzeźby zostały wykonane w drewnie, są jednak polichromowane, bogato złocone i srebrzone. Większość obrazów to oleje na płótnie, często w zabytkowych, specjalnie dostosowanych i złoconych ramach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.