Po budynku, który kiedyś istniał u zbiegu ul. Śląskiej i Kopernika w Piotrkowie, pozostały jedynie stare fotografie. Urokliwy obiekt trafił także na pocztówki z dawnego Piotrkowa. To tak zwany pałac Psarskich. Budynek został wzniesiony dla rodziny piotrkowskich przemysłowców.
Pałacyk istniał w tym miejscu do początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Znajdował się w Piotrkowie na terenie obecnego ronda Sulejowskiego. Parterowy budynek z XIX wieku z charakterystycznym frontonem i wieżą przez lata był ozdobą wschodnio-południowej części miasta.
Była to dawna siedziba rodu Psarskich. Rodzina znana była między innymi z tego, że byli właścicielami zakładów wapienniczych i twórcami kolejki piotrkowsko-sulejowskiej. Hrabia Stanisław Józef Psarski, który był głównym inicjatorem powstania kolei, otrzymał zezwolenie na jej budowę w 1896 roku. Projekt zatwierdzono na przełomie 1898 i 1899 roku.
Trasa W-Z w Piotrkowie. Wyrok na zabytki
Siedziba Psarskich stała tam, gdzie dzisiaj jest rondo Sulejowskie, u zbiegu ulic: Marii Skłodowskiej-Curie, Jerozolimskiej, Śląskiej, Kopernika i Sulejowskiej. Eklektyczna willa została zbudowana w XIX wieku na terenach, które dawniej były ogrodami królewskimi i miał tam istnieć zamek myśliwski króla Zygmunta Starego.
W XV i XVI wieku miała tu znajdować się letnia siedziba królów polskich, którzy do Piotrkowa przybywali na obrady sejmowe. Według miejskiej legendy, ogrodem królewskim opiekowała się sama królowa Bona.
Pałac powstał miał powstać na fundamentach dworu letniego króla, a zbudowano go z cegieł rozebranej bramy Krakowskiej. Obiekt nie przetrwał jednak próby czasu. Został zburzony z powodu budowy piotrkowskiej trasy W-Z w latach 70. XX wieku, w ramach przygotowań do centralnych dożynek w 1979 roku.
Budowa piotrkowskiej trasy spowodowała zniszczenie kilku cennych obiektów zabytkowych, naruszyła historyczny układ hydrograficzny miasta.
Psarscy w Piotrkowie Trybunalskim
Psarscy herbu Jastrzębiec byli obywatelami ziemskimi i przemysłowcami, rozwijającymi przemysł wapienniczy. Jan Nepomucen Psarski (1815-1885) to powstaniec listopadowy oraz właściciel słynnego pałacyku Psarskich, zbudowanego na terenie dawnych ogrodów królewskich.Stanisław Psarski (1857-1932) zbudował kolejkę wąskotorową łącząca Piotrków z Sulejowem. Zorganizował także straż pożarną i gimnazjum ogólnokształcące w Sulejowie.
Wiktor Psarski (1884-1941) był właścicielem majątku ziemskiego w Jeżowie, zginął w obozie w Buchenwaldzie. Władysław Psarski (1888-1944) inżynier chemik, dyrektor cukrowni w Kościanie i poseł na sejm zginął w Powstaniu Warszawskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.