reklama

Kaplica św. Adeli na piotrkowskim cmentarzu. Rodzina Burghardt zasłużyła się dla miasta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kaplica św. Adeli na piotrkowskim cmentarzu. Rodzina Burghardt zasłużyła się dla miasta [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Kaplica grobowa Burghardtów, czyli kaplica świętej Adeli, to obiekt wzniesiony w 1873 na Starym Cmentarzu Rzymskokatolickim w Piotrkowie Trybunalskim. Powstał z donacji Karola Bugrhardta, który testamentem przeznaczył swój majątek piotrkowskiemu Towarzystwu Dobroczynności na budowę kaplicy cmentarnej oraz na stypendia dla ubogiej młodzieży.
reklama

Charakterystyczna kaplica z czerwonej cegły wzniesiona została w XIX wieku przez Karola Bugrhardta dla zmarłej żony Adeli. Rodzina Burghardt posiadała majątek ziemski, który po śmierci Karola w 1887 roku został przeznaczony na cele dobroczynne. Kaplica na starym cmentarzu to część tej donacji.

Karol Burghardt to ziemianin i filantrop. Testamentem przeznaczył swój majątek piotrkowskiemu Towarzystwu Dobroczynności dla Chrześcijan na budowę kaplicy cmentarnej oraz na stypendia dla ubogiej młodzieży.

Towarzystwo dobroczynności z sowitym zapisem

Towarzystwo Dobroczynności dla Chrześcijan otrzymało 55.100 rubli z zapisu w testamencie, jakim Karol Stefan Burghardt, właściciel majątku Mierzyn i dzierżawca majątku Milejów, znacząco powiększył majątek towarzystwa. Był członkiem towarzystwa, które stworzyło między innymi dom tzw. adelek.

Towarzystwo prowadziło szeroką działałność na rzecz ubogich dzieci i młodzieży. Starsze dziewczęta mogły uczyć się w Szkole Robót Kobiecych, chłopcy w Warsztatach Tkackich i Zakładzie Czapniczo-Krawieckim, młodsze dzieci - sieroty, półsieroty, wyjątkowo dzieci z pełnych, lecz krańcowo biednych rodzin - znajdowały opiekę w Zakładzie dla Sierot Chłopców i Zakładzie „Rodziny Adeli”, najmłodsze – w ochronach, odpowiedniczkach dzisiejszych przedszkoli.

Piotrkowskie Towarzystw Dobroczynności dla Chrześcijan zostało utworzone w 1881 r.  

Karola Burghardt, fundator kaplicy poświęconej zmarłej żonie

Kaplica św. Adeli znajduje się przy alei głównej cmentarza. Wybudowano ją w 1873 z fundacji Karola Burghardta, piotrkowskiego filantropa i działacza społecznego. W 1875 kaplicę poświęcono, nadając jej wezwanie Podźwignięcia Krzyża Świętego. Nazywana jest kaplicą świętej Adeli.

Obiekt w stylu neogotyckim wzniesiony jest na planie prostokąta. Ma około 25 mkw. powierzchni Na tylnej ścianie budowli umieszczona jest tablica z napisem: „Kaplica św. Adeli z grobem familijnym fundacji Karola Burghardta poświęcona dnia 7 lipca 1875 roku przez Ex. Ks. Kulińskiego, biskupa kieleckiego”.

Wewnątrz kaplicy znajduje się rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa autorstwa Bolesława Syrewicza. Kaplica wpisana jest do rejestru zabytków.

Karol Burghardt był donatorem piotrkowskiego cmentarza. W 1875 roku zakupił 3 morgi ziemi na jego powiększenie i przekazał parafii. W 1883 roku cmentarz został uporządkowany i podzielony na kwatery.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy